Gündem Haberleri

  Kar yağışıyla gelen şaşırtan manzara

  Uğur ALAATTİNOĞLU / İSTANBUL, (DHA)
  30.01.2012 - 13:22 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da sert geçen kış aylarında ya da ani ısı değişimlerinde yaşanan manzara tekrar ediyor. Çengelköy, İstinye gibi boğaz sahilindeki semtlerde balık meraklıları hiç yorulmadan ve zorlanmadan balık avlıyor. Çünkü birçok balık denize üstüne vurdu. Avlanan balıkların çoğu çinekop ve istavrit. Nadir de olsa kovaya giren balıklar arasında başka türler de var.

  KAR SUYU KAÇMADI, ISI DEĞİŞİMİ VURDU

  Birçok kişinin kulaklarına kar suyu kaçtığı için sersemleyip su üstüne çıktığı sanılan balıklar aslında soğuk hava koşullarının kurbanı. Ani sıcaklık değişimleri bu mevsimde sıcak sulardaki besinlerine ulaşmaya çalışan balıkları İstanbul Boğazı’nda yakaladı. Çok soğuyan sular nedeniyle şok geçiren balıklar su yüzeyine çıktı. Böylece onları gören balık avcıları için kolay av oldular.

  KAR YAĞIŞI BALIKLARI VURDU / FOTO GALERİ

  ELDE KEPÇE ÇİNEKOP AVI

  Eline birer iri kepçe geçiren balık avcıları soluğu bir tekneyle denizde ya da sahilde alıyor 2 gündür. Kepçelerin denize her daldırılışında içi azımsanmayacak sayıda balıkla doluyor. O semtlerden biri de Arnavutköy. Sıradışı manzaranın gözlenmeye başlandığı saatlerden itibaren birkaç kez dolup boşalan kovalar yeniden dolduruluyor. Tansel Yavuz da o avcılardan biri ve durumdan çok memnun. Birçok İstanbullu hayatlarının en kolay balığını avlıyor. Ama av ne kadar kolay olursa olsun yine de bir "rast gelesi" var. İri bir lüfer balıkçılardan sadece birinin kepçesine rast geldi ve kovasına girdi.

  BAYGIN BALIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜ VAR MI ?

  Bu sorunun yanıtına uzmanlar "evet" yanıtını veriyor. Sersemlemiş şeklinde yüzen balıkların sonunu, yaşadıkları şokun büyüklüğü belirliyor. Yani bu balıklar ilerleyen saatlerde şartların değişmesi halinde yeniden eski sağlığına kavuşabiliyor.

  İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI MI ?

  Bu sorunun yanıtı hem "evet" hem "hayır". Yani olası riski belirlemenin ön koşulu "inceleme". Ancak uzmanlar baygın da olsa yaşamını sürdüren bir balığı yemenin insan sağlığına bir zararının henüz tespit edilmediğini belirtiyorlar.

  BUZLA KAPLI GÖLDE BALIK AVI / WEB TV

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı