Gündem Haberleri

  Kar yağışı sürecek

  Hürriyet Haber
  06.01.2002 - 15:05 | Son Güncelleme:

  Kar tüm yurtta etkisini sürdürüyor. Binlerce köy yolu ulaşıma kapandı. Vapur seferleri ile uçak seferlerinin büyük bir bölümü iptal edildi. Pek çok ilde ilk ve orta öğretim kurumları tatil edildi.

  Tüm yurtta süren yoğun kar yağışı nedeniyle yaklaşık 10 bin köy yolu ulaşıma kapandı. Bölgelere göre kapalı köy yolları şöyle:

   Erzurum`da 481, Erzincan`da 337, Muş`ta 284, Bingöl`de 227, Ardahan`da 173, Tunceli`de 130, Ağrı`da 118, Kars`ta 82 köy olmak üzere toplam 1832 köy yolu ulaşıma kapandı.

  GÖÇMEN KUŞLAR DONDU
  Trakya`da kar yağışı ve yollarda meydana gelen buzlanma nedeniyle, Edirne`de kapalı olan tüm köy yolları açılırken, Kırklareli`nde 8 köye ulaşılamadı. Tekirdağ`ın Şarköy İlçesi`nde İsterne Tepesi`ndeki PTT radyolink aktarıcısında 5 gündür mahsur kalan 2 görevli, bölgedeki yolların açılmasıyla birlikte sabaha karşı kurtarıldı. Şarköy`den Çanakkale`ye,Tekirdağ`a ve İstanbul`a otobüs seferlerine başlandı. Karayolundaki köprülerin selden zarar görmesi dolayısıyla, Şarköy-Edirne arasında otobüs seferleri yapılamıyor.

  Kırklareli`nin Demirköy İlçesi Kaymakamı Musa Uslan, şoförü ve korumasıyla birlikte karla mücadele çalışmalarını yerinde görmek için gittiği Sarpdere Dupnisa Mağarası mevkiinde 3 saat mahsur kaldı. Uslan`ın kara saplanan aracı, köylülerin traktörleriyle kurtarıldı.

  Kırklareli`nin Kofçaz İlçesi`nde 7, Demirköy İlçesi`nde ise 1 köyeulaşılamadı. Mahya Tepe`deki TRT vericisi ile askeri tesise giden yolun da halen kapalı olduğu bildirildi. Bu arada, Demirköy`e bağlı İğneada`da bulunan Mert Gölü de uzun zamandan bu yana ilk defa tamamen dondu. Göçmen kuşların uğrak yerlerinden biri olan Mert Gölü`nde çok sayıda göçmen kuş, donarak telef oldu. Kırklareli`nin Kofçaz İlçesi`nde, Kırklareli-Kofçaz yolunda ulaşım sağlanırken, kapalı olan 7 köy yolu henüz açılmadı.

   Malatya-Sivas, Malatya-Adıyaman, Malatya-Hekimhan, Malatya Pütürge ve Hekimhan-Sivas Karayolu ile 300 köy yolu ulaşıma kapalı.

   Samsun, Ordu, Amasya ve Sinop`ta yaklaşık 2 bin köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.  Samsun`un Kavak, Havza, Vezirköprü, Salıpazarı, Ayvacık ve Asarcıkbaşta olmak üzere bazı ilçe merkezlerinde kar kalınlığı 1 metreyi aşarken, yaklaşık 750 köy yolu da ulaşıma kapandı.  

   Bursa`da, 375 köye ulaşım sağlanamıyor.

   Kütahya`da 150, Yalova`da 19 köy yolu kapalı.

   Doğu Anadolu Bölgesi`nin Van, Bitlis ve Hakkari illerinde 440 yerleşim birimiyle irtibat kesildi.

   Bolu`da kar yağışı nedeniyle 191 köy yolu ulaşıma kapandı.

   Adana`nın Tufanbeyli İlçesi`nde etkili olan kar yağışı nedeniyle 33 köy ve bağlı 7 mahalleyle ulaşım sağlanamıyor.

    Kahramanmaraş-Kayseri Karayolu, çığ düşmesi nedeniyle ulaşıma kapandı. Yetkililer, karayolunun ulaşıma açılması için başlatılan kar temizleme çalışmalarının devam ettiğini bildirdiler.

  OKULLAR TATİL

  İstanbul Valiliği, ildeki ilk ve orta dereceli okulların yarın tatil edildiğini bildirdi.  Valilik`ten yapılan yazılı açıklamada, "İlimizdeki ilk ve orta dereceli okullar, 7 Ocak Pazartesi günü, çocuklarımızın devam eden fevkalade koşullardan etkilenmelerini önlemek amacıyla tatil edilmiştir" denildi.

  İstanbul'da Mimar Sinan Üniversitesi 2 gün, İstanbul Ticaret, Marmara, Fatih ve Kadir Has üniversiteleri de yarın tatil edildi.  Yıldız Teknik Üniversitesi`nden yapılan yazılı açıklamada, kötü hava koşulları nedeniyle yarın ve 8 Ocak Salı günleri  gerçekleştirilmesi planlanan yıl içi sınavlarının ertelendiği belirtildi.

  İlköğretm okulları ve liseler, Ordu`da 3, Kayseri`de 2, Karabük, Kırıkkale, Samsun, Ordu, Kırşehir ile İçel`in Çamlıyayla ve Kahramanmaraş`ın Afşin ilçelerinde 1 gün tatil edildi.

  GİRESUN`DA ÇIĞ
     
  Giresin`un iç kesimindeki ilçeleri ile bağlantısını sağlayan ve Çarşamba gününden beri kar nedeniyle kapalı olan 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi, Tamdere Köyü mevkiinde, bir eve çığ düşmesi sonucu 25 büyük ve küçükbaş hayvan telef oldu.   Alınan bilgiye göre, Eğribel Geçidi Kanlıhan ve Asarcık mevkii arasında 20 ayrı noktaya çığ düştü. Tamdere Köyü`nde güvenlik nedeniyle boşaltılan bir eve düşen çığ sonucu ise ahırda bulunan 25 büyük ve küçükbaş hayvan telef oldu.
     
  ANTALYA'YA 10 YIL ARADAN SONRA İLK KAR

  Antalya`nın Manavgat İlçesi`ne 10 yıl aradan sonra ilk kez kar yağdı. Sabahın erken saatlerinde başlayan ve 1 saat süren kar yağışı sonrası, özellikle portakal bahçelerinde ilginç görüntüler oluştu. Manavgatlılar, karı sevinçle karşıladı. Yaşamlarında ilk kez kar gören çocuklar, bol bol kartopu oynarken,büyükler de yaptıkları kardan adamları, işyerlerinin vitrinlerine ve otomobillerinin üzerine koydular.

  Yetkililer, ilçede kar kalınlığının 2 santimetre olarak tespit edildiğini de belirterek, kar yağışı sonrası güneş açtığını ve bir günde iki mevsimin birarada yaşandığını bildirdiler.


  BİTLİS'DE MAHSUR KALANLAR KURTARILDI
     
  Bitlis`in Hizan İlçesi`nden Van`ın Bahçesaray İlçesi`ne giden ve kar nedeniyle mahsur kalan 130 kişi kurtarıldı.  Alınan bilgiye göre, Hizan`dan Van`ın Bahçesaray İlçesi`ne 8 minibüs içinde giden ve çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 130 kişi, Hizan`ın Kalkanlı köyü yakınlarında yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle mahsur kaldı.

  Olayın Jandarma Komutanlığı ile Kalkanlı Köyü`ne bildirilmesi üzerine, bölgeye ekipler gönderildi.  Jandarma ve köylülerin yardımıyla, mahsur kalan yolcular, 10 kilometrelik uzaklıktan kızaklarla köye getirilerek kurtarıldı.

  Köy Muhtarı Hikmetullah Çetin, yolcuların uzun süre kar ve tipide beklemediğini, bu nedenle herhangi bir olumsuzluk olmadığını belirterek, kar ve tipinin durmasıyla yolcuların Bahçesaray`a gönderileceğini söyledi.

  VAPUR SEFERLERİ İPTAL

  İstanbul`da Adalar-Bostancı hattı dışındaki Şehir Hatları vapur seferleri iptal edildi. Türkiye Denizcilik İşletmeleri`ne bağlı Şehir Hatları İşletmesi yetkilileri, sabah saatlerinden itibaren gecikmeli olarak sürdürülen  vapur seferlerinin, saat 14.00`te başlayan yoğun tipinin ardından  iptal edildiğini söylediler. Yetkililer, sadece Adalar-Bostancı seferinin gerçekleştirilebildiğini bildirdiler

  Çanakkale Boğazı`nda ve Kuzey Ege`de, hızı saatte 70 kilometreye ulaşan fırtına yüzünden deniz ulaşımı olumsuz etkileniyor.  Fırtına`nın Gelibolu ve Kuzey Ege`de etkili olması nedeniyle Çanakkale-Gökçeada feribot, Gelibolu-Lapseki araba vapur seferleri iptal edildi.  Yetkililer, Çanakkale Boğazı`nda deniz ulaşımının, Çanakkale-Eceabat arasında sefer yapan araba vapurlarıyla sağlandığını bildirdiler. 

  UÇAK SEFERLERİ AKSIYOR

  THY Genel Müdür Yardımcısı Gürol Yüksel, İstanbul`da, 6`sı dış hat olmak üzere 21 seferin iptal edildiğini bildirdi.  THY`nin bugün İstanbul`dan planlı 116 seferi bulunduğunu ve bunlardan 35`inin gerçekleştirildiğini kaydeden Yüksel`in verdiği bilgiye göre, Prag, Budapeşte, Atina, Üsküp, Sofya ve Bükreş olmak üzere 6 dış hat uçuşu iptal edildi.

  Denizli, Malatya, Konya, Gaziantep ve Diyarbakır seferlerinin yanısıra saat 14.45 ve 16.35 Adana, 14.45 ve 16.15 Ankara, 14.45 ve 17.00 İzmir, 22.00 Samsun, 18.30 Kayseri, 16.50 Antalya ve 14.45 Trabzon seferleri de gerçekleşmedi.

  Gürol Yüksel, kar yağışı nedeniyle uçuşların gecikmeli olarak yapıldığını hatırlatarak, diğer seferlerin gerçekleştirilebilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

  DEPREMZEDELERİ KAR VURDU
     
  12 Kasım depreminden sonra depremzedeler için kurulan prefabrik alanlar, 3 gün süren kar yağışı sonrasında karla kaplandı. Prefabriklerde yaşayan depremzeler, karları temizlemeye çalışırken, depremzede çocuklar, kar ve soğuğa aldırmadan kardan adam yapıp, kartopu oynayarak karın keyfini çıkardılar.  
     
  İSTANBUL'DA KAPALI YOL YOK

  İstanbul`da kar yağışı aralıklı olarak sürerken, ilde trafiğe kapalı yol bulunmadığı bildirildi.
  nin sorularını yanıtlayan Karayolları 17. Bölge Müdür Vekili Asım Öztürk, 1. ve 2. çevre yolları, köprüler, bağlantı yollarıile TEM Otoyolu`nun Kapıkule`ye kadar olan bölümünün sorumluluk alanlarında olduğunu hatırlatarak, bu kesimlerde kar nedeniyle trafiğe kapalı yol bulunmadığını söyledi.  Sıkıntı yaşanan Hadımköy-Gürpınar ile Silivri-Selimpaşa arasında yapılan çalışmalar sonucunda kontrollü geçiş sağlandığını anlatan  Öztürk, Selimpaşa ve Kınalı civarında kar yağışının devam etmesi nedeniyle bu bölgelere de müdahale edildiğini kaydetti.  Öztürk, "Şu anda yollarda bir sıkıntı yok. TEM otobanı açıldı. Yolları açık tutmaya çalışıyoruz" dedi.
     
  YAYA ALANLARI TEMİZLENİYOR
     
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğanda kent genelinde E-5 Karyolu da dahil olmak üzere 1300 ana arter üzerinde sabaha kadar tuzlama çalışmalarının devam ettiğini ve yollarda birikmiş kar tabakalarının da küreme araçları ile temizlendiğini söyledi.

  Bozdoğan, "İstanbul`da en etkili karla mücadele dün gece yapıldı.Şu anda bütün yollarımız, asfalt görünür halde trafiğe açık. Bugün de tuzlama çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. En ufak buz oluşmasına müsaade etmeyeceğiz. Pazartesi sabahına bütün yollarımız açık tutulacak" dedi.

  Ekiplerin bir kısmını bugün, meydanlara, hastane, okul, önemli kamu kurumları, altgeçit ve üstgeçitler gibi yayaların kullandıkları yerlere yönlendirdiklerini ifade eden Bozdoğan, bu alanlarda tuzlama ve temizleme çalışmaları gerçekleştirildiğini bildirdi.  Bozdoğan, bu çalışmalarda Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Kartal, Pendik, Tuzla, Eminönü, Fatih, Zeytinburnu, Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli ilçelerine öncelik verildiğini anlattı. 

  Bu kış bütün birimlerin çok etkili çalıştığını ve yüzde 99 oranında başarılı olunduğunu kaydeden Bozdoğan, geçen Cuma günü yaşanan sıkıntının ise "kar yağışının trafiğin en yoğun olduğu saattebaşlamasından dolayı oluşan trafik sıkışıklığının kendilerinin müdahale etmesine imkan vermemesinden kaynaklandığını" sözlerine ekledi. 

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı