Gündem Haberleri

  Kar sağlık demek

  Hürriyet Haber
  22.12.2001 - 11:25 | Son Güncelleme:

  Kar yağışı her ne kadar yaşamı zorlaştırsa da sağlık açısından yararlı. Uzmanlar; yeryüzünü beyaz bir örtü gibi örten karın kirliliği temizlediği; hava kirliliği yüzünden oluşan virüsler büyük oranda ortadan kalkacağından, gribal enfeksiyonların az görülmesini sağladığını söylüyor.

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Münir Telatar,  ülke genelindeki kış koşullarının Doğu Karadeniz`in şehir merkezlerinde fazla etkili olmadığına işaret etti. Kar yağışı olmamasıyüzünden, gribal enfeksiyon yönünden Doğu Karadeniz`de sıkıntılar yaşandığını belirten Telatar: "Yöremizde hava dengesiz. Kar yağması, havanın temizliği açısından çok önemli. Yağmur yağması belli oranda havanın kirliliğini azaltır, ama kar, kirliliği olduğu gibi temizler. Böylelikle hava kirliği nedeniyle oluşan virüsler büyük oranda ortadan kalkar" diye konuştu.

  Kar yağışı olduğu zaman insanların ısınma ve giyim konusunda daha dikkatli davrandığına işaret eden Telatar, "Doğu Karadeniz`de kar yağışının az olması nedeniyle gribal enfeksiyon hastalıklarında artış yaşanıyor. Bunun için kar yağdığı zaman gribal enfeksiyonlar çok daha azalacak" dedi. 

  Telatar, Doğu bölgelerinde gribal enfeksiyonlara daha az rastlandığını kaydederek, şöyle konuştu: "Güneş ışınları, virüslerin fonksiyonunu ve gelişimini engeller. Özellikle dağlık yerlerde güneşten gelen ışın, deniz kenarındaki bölgelerden daha fazladır. Bir yerde güneş ışınları dezenfekte etkisi göstermektedir. Dolayısıyla Doğu bölgelerinde iklim daha sağlamdır ve gribal hastalık oranı düşüktür."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı