Gündem Haberleri

  Kar fırtınası sürecek

  İSTANBUL (A.A)
  25.01.2006 - 09:23 | Son Güncelleme:

  Kara kış tüm yurtta etkisini artırarak sürdürüyor. Kar yağışının hafta sonuna kadar etkisini sürdüreceği belirtildi. Antalya'ya bile kar yağacak.

  Meteroloji İşleri Genel Müdürlüğü'den alınan bilgiye göre, bugün Marmara Bölgesi'nin batısı ve kıyı Ege yağış almayacak, diğer yerlerde ise yağış devam edecek.

  Kar yağışı; Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Doğu Akdeniz ve İç Anadolu'nun doğusu ile Marmara'nın doğusunda etkili olacak. Yalnızca Akdeniz Bölgesi kıyılarında yağmur görülecek, ancak Antalya'ya da kar yağacak.

  Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava bugün bütün yurtta etkili ve sürekli yağışlara neden olacak. Yağışlar; Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında yağmur ve sağanak, diğer kesimlerde kar şeklinde olacak. Rüzgar; marmara ve kuzey ege başta olmak üzere, yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinde poyrazdan kuvvetli ve fırtına şeklinde esecek.

  Hava sıcaklığı  yurdun kuzeydoğu kesimlerinde biraz artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

  Rüzgar kuzey ve kuzeydoğu, güneydoğu kesimlerde güney ve doğu yönlerden orta kuvvette, marmara ve kuzey ege başta olmak üzere, yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinde kuvvetli ve fırtına şeklinde esecek.

  TOPBAŞ: İSTANBUL'DA TÜM ANA ARTERLER AÇIK

  5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  Kar fırtınası sürecek
  Kar fırtınası sürecek

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3 günden beri kar yağışının etkisi altında olan İstanbul'da tüm ana arterlerin açık olduğunu ve trafikte bir problem bulunmadığını belirterek, “Bu, bizim birinci sınavda başarılı olduğumuzu gösterdi” dedi.
    
  Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) karla mücadele çalışmalarına ilişkin bilgi aldıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
    
  Kadir Topbaş, 3 günden beri süren kar yağışının gece yarısı saat 02.00'den itibaren yer yer fırtına ve tipiye dönüştüğünü, ancak şu saate kadar hiçbir problemle karşılaşılmadığını söyledi.
    
  Kent genelinde tüm ana arterlerin açık, akışkanlığın oldukça iyi olduğunu ve trafikte bir problem bulunmadığını belirten Topbaş, sadece deniz ulaşımında zaman zaman tipi ve fırtına nedeniyle bazı şehir hatları seferlerinin iptal edildiğini, İETT'nin de ek seferler koyduğunu bildirdi. Topbaş, “Bu bizim birinci sınavda başarılı olduğumuzu gösterdi” dedi.
    
  RÜZGARIN HIZI VE KAR YAĞIŞI AZALACAK

  Kadir Topbaş, kent genelinde şu ana kadar 2 bin 300 ton tuz kullanıldığını, boğaz köprüleri, viyadükler ve bazı meydanlarda solüsyon uygulaması yapıldığını kaydederek, “Yarından itibaren buzlanmaya karşı özellikle E-5'te solüsyon uygulamasına ağırlık vereceğiz” diye konuştu.

  Topbaş, 1-2 gün daha kar yağışının devam edeceğini, bugün saat 16.00'dan sonra rüzgar hızı ve kar yağışının azalacağını belirterek, ”Hafta sonuna kadar karla mücadelemiz devam edecek. Vatandaşlarımız uyarılarımızı dikkate alarak kent içi ulaşımına da katkıda bulundular. Hafta sonuna kadar vatandaşlarımızdan bu uyarılara uymalarını, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını, araçları ile çıktıklarında da mutlaka araçlarını kış şartlarına uygun hazırlamalarını istiyoruz” dedi.

  DENİZ ULAŞIMINDA AKSAMA

  Saat 01.00 sıralarında tipi şeklinde başlayan ve deniz ulaşımını da olumsuz yönde etkileyen kar yağışı nedeniyle Topçular-Eskihisar, Sirkeci-Harem arabalı vapur seferleri yapılamıyor. Üsküdar-Eminönü-Beşiktaş-Kadıköy şehir hatları vapurları ise seferlerine aksamalı olarak devam ediyor.

  Deniz Otobüsleri (İDO) iç hat seferleri aksamalı olarak devam ederken, dış hatlar deniz otobüsü ve feribot seferleri ise yapılamıyor.

  ÇAN'DA BİR KİŞİ DONARAK ÖLDÜ

  Çanakkale'nin Çan İlçesi'nde bir kişi donarak öldü. Kumarlar Köyü'ndeki evinden odun toplamak için ayrılan Mustafa Üvez (65), şiddetli kar yağışı ve tipi nedeniyle evinin yolunu bulamayınca, donarak hayatını kaybetti.

  Köylüler tarafından bulunan Üvez'in cesedi, Çan Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.  

  ANKARA'DA KAR CUMA GÜNÜ BİTECEK

  Başkentte etkili olan kar yağışının bugün ve yarın da devam edeceği, cuma günü ise kenti terk edeceği bildirildi.

  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri Ankara'da şu anda hava sıcaklığının -4 derece olduğunu, bu gece sıcaklığının -8 dereceye düşeceğini belirtti. Kar yağışının, bugün etkili şekilde devam edeceğini, yarın ise etkisini kaybetmesine rağmen devam edeceğine dikkati çeken yetkililer, yağışlı havanın cuma günü Ankara'yı terk edeceğini söyledi.

  Yetkililer, sıcaklıkların yarın -3 ile -7 derece arasında olacağını, cuma günü ise daha da düşeceğini bildirdiler. Cuma günü  sıcaklıkların gündüz -6, gece ise -13 derece düzeyinde seyredeceğini ifade eden yetkililer, hafta sonu da sıcaklıkların -8 ile -15 civarında olmasının beklendiğini kaydetti.

  Yetkililer, hafta sonundan itibaren en az bir hafta süreyle kar yağışı beklemediklerini sözlerine ekledi.

  Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'den (AKOM) yapılan yazılı açıklamaya göre, kenti etkisi altına alan ve bu sabahtan itibaren şiddetini artırarak devam eden kar yağışı nedeniyle belediye ekiplerinin karla mücadele çalışmaları aralıksız sürüyor.

  Geçtiğimiz Pazar gününden itibaren alarmda olan AKOM'da, İtfaiye Daire Başkanlığı, Sağlık Daire Başkanlığı, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Katı Atık Değerlendirme Müdürlüğü, İBB Trafik Müdürlüğü, İSKİ, İSFALT, İDO, İETT, İGDAŞ ve Sosyal İdari İşler Müdürlüğü'ne bağlı ekipler gece boyunca karla mücadele çalışmasına katıldı.

  3 bin personel ve 651 araç ile 24 saat esasına göre yapılan mücadele kapsamında gece boyunca kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdüren ekipler, 23.00 ile 07.00 saatleri arasında yollara 2 bin 300 ton tuz döktü.

  KARAYOLLARINDA DURUM

  Karayollarının bazı kesimlerindeki yapım, bakım, onarım çalışmaları ve yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşım kontrollü sağlanıyor.

  Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul-Edirne Otoyolu'nun Selimpaşa-Kınalı ve Saray-Çorlu arasındaki kesimi tipi ve görüş mesafesinin azalması ve güvenlik nedeniyle trafiğe kapalı olup, ulaşım D-100 devlet yolundan sağlanıyor.

  Vize-Saray, Çerkezköy-Kınalı ayrımı, Ankara-Aksaray ayrım- Kanlıkışla, Akşehir-Bağkonak, Siirt-Eruh, Hakkari-Çukurca ayrım-Çığlı, Balıkesir-Savaştepe, Çanakkale-Çan, Balıkesir-Bigadiç-Sındırgı, Bandırma-Biga, Çanakkale-Lapseki, Çanakkale-Ezine, Lapseki-Biga yolları kar ve tipi nedeniyle kapalı bulunuyor.

  Mersin-Adana yolunun 0-63. kilometreleri arasında sürdürülen yapım ve onarım çalışmaları nedeniyle ulaşım servis yolundan sağlanıyor.Açıklamada, sürücülerin araçlarında takoz ve çekme halatı bulundurmaları, aşırı kar yağışı alan yerlerde ani heyelan ve çökme olaylarına karşı dikkatli olmaları istendi.

  BALIKESİR'DE KAPALI YOLLAR

  Edremit-Kalkın, Gönen-Balya, Balya-Yenice, Balıkesir-Savaştepe, Dursunbey-Harmancık, Balıkesir-Bigadiç-Sındırgı karayolları ile 898 köyden 790'ının yolu trafiğe kapalı durumda.
    
  Bandırma'dan Bursa, Balıkesir ve Çanakkale istikametine gidecek araçların ilçeden çıkışına izin verilmiyor. Susurluk'tan Balıkesir ve Bursa yönüne giden ağır vasıtalar ise bekletiliyor.
    
  Erdek ve Marmara ilçelerinin de aralarında bulunduğu 232 yerleşim birimine, fırtına sonucu enerji nakil hatlarında meydana gelen kopmalar nedeniyle elektrik verilemiyor. Ayvalık İlçesi açıklarında demirleyen 8, Burhaniye İlçesi açıklarında demirleyen 3 gemi ise yola çıkmak için hava koşullarının düzelmesini bekliyor.
    
  KÜTAHYA'DA 256 KÖY YOLU KAPALI
    
  Kütahya Kriz Merkezi'nden alınan bilgiye göre, kent merkezinde kar kalınlığı 80 santimetreye ulaşırken, 256 köyle ulaşım sağlanamıyor. Kütahya Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından oluşturulan “Buz kırma ekibi”, kent merkezinde çatılarda oluşan buzları temizliyor.
    
  Kütahya-Dumlupınar karayolunda kar ve tipi nedeniyle ulaşım sağlanamıyor. Kütahya-Eskişehir ve Kütahya-Afyonkarahisar karayolunda araçların zincirsiz trafiğe çıkmalarına izin verilmiyor. Merkeze bağlı Turgutlar Köyü'nde yaşayan diyaliz hastası Münire Aslan (61), yolun açılmasının ardından, Sivil Savunma Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü ekiplerince alınarak, Kütahya Diyaliz Merkezi'ne götürüldü.
    
  YALOVA
    
  Kar kalınlığının kent merkezinde 11 santimetreye ulaştığı Yalova'da ise yoğun kar yağışı nedeniyle Aktoprak, Sermayecik, Selimiye, Güneyköy ve Sugören köylerinin yolları kapandı.
    
  Yol açma ve tuzlama çalışmaları aralıksız sürüyor.
    
  ÇANKIRI'DA KÖY YOLLARI KARDAN KAPANDI
    
  Çankırı merkez ve ilçelerinde Salı günü yağmaya başlayan kar, 346 köyden 339'unun yolunun kapanmasına neden oldu. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü ekipleri, kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için 1 kar makinesi, 14 greyder, 1 dozer ve 13 kamyonla çalışmalarını sürdürüyor. Karayolları ekipleri de şehirlerarası yollarda tuzlama çalışmaları yapıyor. 
    
  KIRŞEHİR
    
  Önceki gün başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle kent merkezinde kar kalınlığı 15, yüksek kesimlerde de 30-40 santimetreye ulaştı.
    
  Kar yağışı ve tipi nedeniyle Akpınar, Akçakent, Boztepe, Kaman ve Çiçekdağı ilçelerine bağlı 179 köy yolu ulaşıma kapandı. 5 ayrı kar temizleme ekibi, köy yollarını ulaşıma açmak için çalışmalara başladı.
        
  DENİZLİ
    
  Denizli'de, Acıpayam, Serinhisar, Çameli, Kale ve Tavas ilçelerinde görülen kar yağışının trafiği etkilememesi için Denizli- Acıpayam ve Denizli-Muğla karayollarında önlemler alındı.
    
  Karayolları ekipleri olası bir buzlanmaya karşı şehirlerarası yollarda tuzlama çalışması yapıyor.
    
  Bu arada, Denizli-Muğla karayolunun Cankurtaran mevkiinde, Ali Abakan'ın kullandığı 20 K 3220 plakalı minibüs ile Ömer Ebeoğlu yönetimindeki 20 HT 598 plakalı minibüs çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle kontrolden çıkan kamyonet, yol kenarındaki tarlaya yuvarlandı. Kazada, ölen ya da yaralanan olmadı.

  KEŞAN-MALKARA YOLU KAPANDI

  Keşan-Malkara karayolunun kar ve tipiden kapanması nedeniyle İpsala Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan 20 kadar TIR yol güzergâhındaki benzinliklerde bekliyor. Malkara ve Keşan karayolları ekipleri yolun açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

  Karayolları yetkilileri, yolun bir saat içinde yeniden ulaşıma açılacağını söyledi.

  KONYA-ANKARA KARAYOLU KAPANDI

  Konya'da 3 gündür devam eden kar yağışı nedeniyle kent merkezinde kar kalınlığı yer yer 15 santimetreye ulaştı. Konya ve çevre ilçelerdeki 320 köy yolu kapandı. Ankara-Konya yolu Kulu İlçesi yakınlarında bir TIR'ın kayması sonucunda yol ulaşamı tamamen kapandı. Arkadan gelen 3 kamyonun daha kayarak yolu kapattığı belirtildi. Yol temizleme çalışmaları ise yapılamıyor. Kayarak yolu kapatan kamyon ve tırların kurtarma ve yol açma çalışması devam ediyor.

  Seydişehir İlçesi, Alacabel mevkisinde ise kar kalınlığı 56 santim oldu. Son 4 saat içinde 5 hasarlı trafik kazası meydana geldi. Konya'yı Antalya'ya bağlayan 1825 rakımlı Alacabel geçidinde kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor.

  ÜRETİCİYE UYARI

  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün zirai tahmin raporunda da, Türkiye genelinde kar yağışı, soğuk hava ve kuvvetli rüzgar nedeniyle üreticilerin, düşük sıcaklıklara karşı ürünlerinin korunması için önlem almaları istendi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı