Gündem Haberleri

  Kaplancı meczupları Alman yargıç kovdu

  Hürriyet Haber
  09.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karases meczuplarının elebaşı Metin Kaplan'ın yargılandığı mahkemeye saygısızlık yapan 2 izleyici, Alman yargıç tarafından 2 gün hapisle cezalandırıldı. Karases Kaplan, ‘‘Adi suç örgütü elebaşı olmak’’tan yargılanıyor.

  KARASES'in oğlu, sözde halife Metin Kaplan'ın duruşması dün Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde olaylı başladı.

  İzleyici olarak salona giren Kaplan yandaşları mahkeme heyetinin salona girmesi ve tercümanların yeminleri sırasında ayağa kalkmadı.

  Bunun üzerine yargıç Ottmar Breidling, bu grubun derhal dışarı çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine Kaplan ve yandaşları, tekbir getirerek dışarı çıktı.

  Polis, hızlı bir operasyonla salondaki göstericiler arasında bulunan Mahmut Yürekli ve Yılmaz Yanmaz adında iki kişiyi tahriklerde bulundukları iddiasıyla yakalayarak gözaltına aldı.

  SAYGISIZ 2 İZLEYİCİYE 2 GÜN HAPİS CEZASI

  Duruşmaya tekrar başlandığında yargıç, olay çıkarmak isteyen bu iki kişiyi sanık sandalyesine oturtarak yargıladı. Mahmut Yürekli ve Yılmaz Yanmaz, iki gün hapis cezasına çarptırıldı.

  Yargıç Breitling, ‘‘Burası Alman Mahkemesi cami değil. Burada Alman yasaları uygulanır’’ diyerek Kaplancıları uyardı.

  Sanık Kaplan, ‘‘Burada İslam'ı yargılıyorsunuz. Din hürriyeti varmış. Çocuk mu kandırıyorsunuz?’’ diyerek söze karıştı. Kaplan, daha sonra da, ‘‘TC'nin görevini yapmayın. Satılmışlar. Doğru çevirin. Biz bu tercümanları kabul etmiyoruz’’ dedi.

  Mahkeme Başkanı Breitling, bunun üzerine masaya sert bir yumruk vurarak, ‘‘Böyle devam ederseniz duruşmadan çıkarırım’’ diye tepki gösterdi.

  Bebekle geldiler

  Karases Metin Kaplan'ın duruşmasının yapılacağı Yüksek Eyalet Mahkemesi önünde kadınlı erkekli Kaplancılar, yeşil bayrak ve pankartlarla toplandı. Bazı kadınların bebekleriyle geldiği görüldü. Duruşma, Solingen sanıkları için özel hazırlanan mahkeme salonunda yapıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı