Gündem Haberleri

  Kapkaccılardan son taktikler

  Şaban ARSLAN/İSTANBUL
  06.01.2002 - 01:39 | Son Güncelleme:

  Her gün yeni tuzaklar kuran kapkaççıların canını yaktığı İstanbullu sayısı 10 ayda 5 bin 39'a ulaştı. Polis kayıtlarına göre sadece 597 olay aydınlatıldı.

  Hanımefendi, yavru bir kediyi ezdiniz

  Kapkaççılar, en son tuzaklarından birini, üniversiteli N.B'ye kurmak istediler. 3 kişi, arabasında oturan kızı ‘‘Kedi ezdiniz’’ diye aracından indirmek istedi. Genç kız, araçtan inmeyince tuzaktan kurtuldu.


  KAPKAÇÇILARIN ‘‘kedili’’ tuzağından son anda kurtulmayı başaran üniversiteli N.B., başından geçenleri e-mail aracılığıyla herkese duyurmaya çalıştı: ‘‘25 Aralık’ta, kardeşimi kurs çıkışı almaya gittim. Carousel'e giden yolun sağında park edip, beklemeye başladım. Kontağı kapatalı 10-15 saniye geçmemişti ki yan camımı 20'li yaşlarda, modern giyimli, uzun saçlı bir kız tıklattı. Yüzünde acı bir ifadeyle ‘Biraz önce yavru bir kediyi ezdiniz’ derken arabanın arkasına bakıyordu. ‘Çok kötü titriyor’ dedi. Kedileri çok severim. Sadece, ‘Hayır, ezsem fark ederdim’ dedim ve camı kapattım. Az sonra sağ camın önüne, 15'li yaşlarda başka bir kız geldi. ‘Arkada bir kedi var, ezmişsiniz galiba, ayy yazık hayvancağıza’ dedi. Dikiz aynama bakamıyorum. Göreceğim sahne aklıma geldikçe fena oluyorum. Ne yapacağımı düşünürken, yine camı tıklattılar. Anne tarzı bir kadın. ‘Kızım kedi ezmişsin, yol ortasından kaldır bari. Tüh, yazıık’ dedi.

  Ağlıyordum

  ‘Ben ezmedim’ diyebildim ona da. Arabadan inemedim. Ağlıyordum. O ara kardeşim geldi, yola, arabanın tekerleğine iyice baktırdım. Hiçbir şey yoktu. Eminim, bu üç kişi bir çeteydi. Ben inince, çantamı alacaklardı. Allah'tan arabaya bindiğimde ilk olarak kapıları kilitliyorum. Siz de öyle yapın, camı tıklatanlara bakmayın.’’


  VİTAMİNLİ HAPLA EPİLEPSİ TUZAĞI


  ELLERİNDE, suda eriyen vitamin tabletleriyle, trafiğin yavaş olduğu yol kenarlarında bekleyen çocuklar, özellikle kadın sürücülerin yolunu gözlüyorlar. Kadın sürücü görününce, suda eriyen vitaminli tableti ağzına atan çocuk, kendini otomobilin önüne bırakıveriyor. Yolda yatan çocuğa çarpmadığı için kendini şanslı sayan kadın sürücü, dehşet içinde araçtan fırlıyor. Ağzından köpükler saçan, epilepsi nöbeti geçiriyormuş gibi kasılan çocuk, telaşlı kadın sürücünün iyice aklını başından alıyor. O sırada çevrede birikenler, ‘‘Çarptı mı?’’, ‘‘Hemen hastaneye götürmeli’’, ‘‘Çocuk ölüyor’’ diye konuşmaya başlayınca panik artıyor. Yerde kıvranan çocuğun arkadaşları, kargaşadan yararlanıp otomobili boşaltıyorlar.

  Tantana çıkarıp çanta kapanlar

  2 Temmuz 2001: Durup dururken kavgaya tutuşan ve ‘‘Yapmayın evladım’’ diyerek kendilerini ayırmaya çalışan kadınların çantalarını çalan Misbah Aydın ve C.Y. yakalandı.

  Yolda bisikletle kapkaç yapanlar

  11 Temmuz 2001: Kapkaççılar artık, yoğun trafikte otomobille kaçmak zor olduğu için, bisiklet ve motosiklet kullanmaya başladı. Tekstil firmasının yöneticisi Aysel Gündüz'ün çantası, Erenköy'de bisikletle yoldan geçen bir kapkaççı tarafından çalındı.

  Buji ile cam kırıp kaçanlar

  17 Eylül 2001: Feriköy'de kırmızı ışıkta bekleyen bayan sürücülerin otomobillerinin camını buji ile kırıp çantalarını çalan azılı kapkaççı Recep Bozkurt yakalandı. 20 yaşındaki Bozkurt'un evinde 40 bin dolar değerinde ziynet eşyası ele geçirildi.

  ‘Lastik patlamış’ diyerek indirtenler

  6 Ekim 2001: Ümraniye'de, otomobilinde bebeğiyle birlikte eczaneye giden eşini bekleyen Özlem Güner'i, ‘‘Arabanın lastiği patlak’’ diyerek dışarı çıkartan kapkaççılar, içinde 350 milyon lira ve cep telefonu bulunan çantasını çaldılar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı