Gündem Haberleri

  Kapkaççılar geliyor...

  Ahmet HAKAN Yazdı
  22.03.2005 - 01:45 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır’daki Fuar Alanı’nı dolduranların sayısı, geçen yıllara göre daha fazla... Hem polis yetkilileri, hem DEHAP yetkilileri bunu kabul ediyor. Ancak ilgi artışının nedeni konusunda yaklaşım farklılığı var.

  Polis ilgi artışını ‘İbrahim Tatlıses farkı’ olarak değerlendirirken, DEHAP yetkilileri olayı ‘Bilinç artışı’ ve ‘Civan Haco sevgisi’ne bağlıyor. DEHAP yetkilileri, Tatlıses’in öne çıkarılmasından fazla hazzetmediklerini belli ediyorlar.

  ‘Kapkaç olaylarının sorumlusu Diyarbakır’dan İstanbul’a getirilen gençlerdir’ iddiasının yoğun olarak gündemde olan bir iddia olmadığını biliyorum. Ancak bu konu Nevruz Meydanı’nda ciddi biçimde yankılandı. Törenin önemli konuşmacısı DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, ‘Son zamanlarda anti-Kürtçü yaklaşımlar artmaya başladı’ dedi ve ardından ekledi: ‘Diyarbakır’dan İstanbul’a gençler, çocuklar kapkaç için özel olarak götürülüyorlar iddiası doğru değildir. Diyarbakır halkının adını kapkaçla, hırsızlıkla birlikte anmayın. Kapkaçın nedenini Diyarbakır’da arayanlara sesleniyorum. Bu bir sistem sorunudur. Sorunu Diyarbakır’da aramayın, sistemde arayın.’ Ancak bu mesaj yerini bulamamış olacak ki, Diyarbakırlı gençler arasından bazıları ‘Kapkaççılar geliyor’ diye slogan attılar.

  TİLKİLERİMİZİN ADINI DEĞİŞTİRİYORLAR

  Nevruz kutlamalarından önce kendisiyle görüştüğümüz Leyla Zana, ‘Vulpes Vulpes Kürdistanicum’a yani ‘Kürt tilkisi’ne sahip çıktı. Güneydoğu’da hayvan isimlerinin bile değiştirildiğini öne süren Leyla Zana, ‘Yıllardır isimlerimiz değiştirildi, köylerimizin isimleri değiştirildi. Şimdi de tilkilerimizin ve koyunlarımızın isimleri değiştiriliyor. Bu komik bir uygulama’ dedi.

  ÖCALAN ODAKLI KONUŞUYOR

  Leyla Zana,
  hapisten çıktığı ilk günlerde kamuoyuna daha kuşatıcı mesajlar veriyordu. Ancak son zamanlarda yaptığı konuşmalara Öcalan ekseni damgasını vurmaya başladı.

  Zana’ya bu konuyu da sorduk.

  Zana, ‘Ben yüreğimden ne geliyorsa onu söylüyorum. Bir strateji ve plan izlemiyorum’ diye yanıt verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı