Gündem Haberleri

  Kapatılan kiliselerde günü birlik ayin için söz Dışişleri'nde

  Hürriyet Haber
  07.09.2005 - 13:28 | Son Güncelleme:

  İstanbul dışında belirlenen 9 il ve ilçede süreli ayin yapılmasına karşın, diğer il ve ilçelerdeki günü birlik ayin taleplerinde "son zamanlarda büyük artış yaşandığı" saptanınca, 13 Mayıs’ta üç bakanlığın katılımıyla bir toplantı yapıldığı öğrenildi. İçişleri, Dışişleri ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları bu talepleri ortak değerlendirmeden geçirecek, son sözü ise İçişleri söyleyecek.

  Konunun yapılan toplantıda değerlendirildiği, Bilgi Edinme Yasası kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yöneltilen bir soruya verilen yanıtla ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un yanıtında, inanç turizmi kapsamında süreli ayine izin verilen 9 il ve ilçedeki toplam 15 kilise ve bazilikanın isimleri şöyle:

  İzmir-Selçuk: Meryemana Kilisesi, St.Jean Bazilikası.
  Nevşehir: Derinkuyu Ortodoks Kilisesi,
  Kaymaklı Kilisesi
  Göreme Kılıçlar Kilisesi
  El Nazar Kilisesi
  Ürgüp-Mustafa Paşa Konstantin Eleni Kilisesi
  Avanos Dereyamanlı Kilisesi
  Antakya: St. Pierre
  Antalya-Demre: Aya Nikola Kilisesi
  Tarsus: St. Paul Kilisesi
  Yalvaç: St. Paul Kilisesi
  Manisa: Sard Örenyeri
  Bursa-İznik: Ayasofya Müzesi Konsül Sarayı
  Denizli-Pamukkale: (Laodicea)daki Kilise"

  13 MAYIS’TA ÜÇ BAKANLIK KONUYU DEĞERLENDİRDİ

  Bakan Koç, 2002’de belirlenen bu alanlar dışındaki mekanlarda da ayin yapma taleplerinin "son zamanlarda büyük artış göstermesi nedeni ile" inanç turizmi kapsamında bunların değerlendirilmesi için bakanlıklar arası ortak bir yaklaşım belirlenmesi amacıyla 13 Mayıs 2005’te ilgili kurum temsilcileriyle katılımıyla bir toplantı yapıldığını açıkladı. Toplantıda alınan kararlar özetle şöyle:"İnanç turizmi kapsamında daha önce belirlenmiş olan yerlerde dini ayin düzenlenmesi icin yapılan başvurular kabul edilecek. Bu alanlar dışındaki il ve ilçelerde yapılmak istenen dini ayin talepleri içinse (fiziki koşullarının uygunluğu açısından) öncelikle Kültür Bakanlığı’nın görüşü alınacak. Kültür Bakanlığı’nın mekanın fiziki koşullarının uygunluğunun

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı