GeriGündem Kapatılan belediyede gayrimenkul rantı iddiaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kapatılan belediyede gayrimenkul rantı iddiaları

AKP'li Başkan tarafından kapatılan beldenin Sincan'a bağlanmasının altında gayrimenkul rantı olduğunu iddia edildi.

ANKARA'nın Polatlı İlçesi'nden alınarak, 11 köyü ile birlikte 200 bin dekar hazine arazisine sahip Temelli Beldesi'nde, belediyenin kapatılarak köyleriyle birlikte Sincan'a bağlanmasının altında, gayrimenkul rantı olduğu iddia edildi. AKP'li Belediye Başkanı Alaattin Türkoğlu, arsa satışları için Sincan'dan izin alamadıklarını, ancak Temelli ile aynı statüde olan Yenikent'te sürekli olarak arsa satıldığını belirtti. Başkan Türkoğlu, tek umutlarının Anayasa Mahkemesi olduğunu belirtti.

İNCE HESAP 2004'TE BAŞLADI

Halk arasında ‘Pergel Yasası’ olarak bilinen 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu uyarınca, 23 Temmuz 2004 tarihinde, yarı çapı 50 kilometre olan beldeler ve köylerin Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanması ile uzun vadeli ince bir hesap yapılarak bölgenin arazi rantına göz dikildiğini ifade eden Başkan Alaattin Türkoğlu, “Biz Büyükşehir Kanunu çıktığında, önce durumu anlayamadık, ancak kanunun uygulanmaya başlamasıyla bir takım hesapların olduğunu fark ettik” dedi. Bunun üzerine 5216 sayılı kanunda Büyükşehir’den çıkmak için kendilerine bir hak verildiğini hatırlatan Türkoğlu, İçişleri Bakanlığı'na bu konuda dilekçe verdiklerini, belediye meclisi olarak alınan kararı sunduklarını, ancak kendilerine herhangi bir yanıt verilmediğini söyledi.

‘SİYASİ BİR KARARLA, 50 KM'Yİ AŞAN KÖYLERİMİZ DE BAĞLANDI’

Temelli Belediye Başkanı Alaattin Türkoğlu, 5216 sayılı kanunda yarı çapın 50 km. olarak belirlenmesine karşın, 60-70 kilometre mesafedeki köylerin de Büyükşehir'e mahalle olarak bağlandığını söyledi. Türkoğlu, “Örneğin, Beyobası köyümüz 50 km. sınırı bu köyümüzün arazisinin ucuna kadar geliyor. Mesafe, araziye birkaç yüz metre girdi diye, köyün tamamını Büyükşehir'e bağladılar. Aynı şekilde onbinlerce dönüm hazine arazisi olan Girmeç, Hisarlıkaya gibi birçok köyümüz yasada öngörülen 50 km. sınırına uymadığı halde Büyükşehir Belediyesi'ne bağlandı” dedi.

PLANIN 2'NCİ AŞAMASI KAPATMA

Temelli'nin, konut ve sanayi alanında Ankara'nın tek planlı ve uydukent niteliğindeki yerleşim yeri olduğunu, 650 bin nüfusa göre planlandığını, bu nedenle Ankara'nın gözde gayrimenkul rant bölgesi haline geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Alaattin Türkoğlu, “Bizim ilk etapta anlayamadığımız plan, belediyemizin kapatılarak Sincan'a bağlanmasıyla ne kadar ince plan olduğu ortaya çıkmıştır. Kapatılmada esas tutulan nüfus konusunda beldemizin sorunu yoktur, 8 bin nüfusumuz vardır. Tamamen siyasi bir iradenin ipoteği altına girdik ve kapatıldık” dedi.

Uzun vadeli planın 2'nci aşamasını 5747 sayılı kanunla uygulandığını söyleyen Türkoğlu, Temelli'nin rant çevrelerine adeta peşkeş çekildiğini öne sürdü.

‘200 BİN DEKAR HAZİNE ARAZİSİ VAR’

Temelli ve 11 köyde yaklaşık 200 bin dekar hazine arazisi olduğunu belirten AKP’li Başkan Türkoğlu, toplamda ise 460 bin dekarlık arazi bulunduğunu vurguladı. Köylerin mahalleye dönüştürülmesiyle köylünün hazine arazisi üzerinde hiç hak talep edemediğini, hazine arazilerinin kullanımı ve imar planlarının tamamen Büyükşehir Belediyesi'ne geçtiğini söyleyen Türkoğlu, “Her köyümüzde, 10-20 bin dönüm dolayında hazine arazisi var. Buralar köy iken arazilerin köylüler tarafından tarımsal amaçlı kullanılıyor veya satın alınıyordu. Şimdi köylünün hiçbir tasarrufu yok, araziler tamamen Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin inisiyatifine geçti. Belediyemizin kapatılmasıyla birlikte buradaki gayrimenkulün tamamı Sincan'a devredildi. Oradan nereye gider, hep birlikte göreceğiz” dedi.

‘TEK UMUDUMUZ İSE ANAYASA MAHKEMESİ’

CHP'nin 5747 sayılı kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü belirten Alaattin Türkoğlu, tek umutlarının yasanın mahkeme tarafından bozulması ve böylece beldedeki gayrimenkul rantının peşkeş çekilmesinin önlenmesi olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın gerek Temelli’de yaptığı mitingde ve gerekse TBMM grup konuşmalarında buradaki gayrimenkul rantına işaret ettiğini anlatan Alaattin Türkoğlu, Anayasa Mahkemesi raportörlerinin hazırlıklarını tamamladığını ve yasanın Anayasa Mahkemesi'nce görüşülmeye başlandığını söyledi.
Belediye Başkanı Türkoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin Kasım ayı içinde karar vermesini beklediklerini belirtti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle