Gündem Haberleri

  Kapalıçarşı satılıyor

  Hürriyet Haber
  11.07.2001 - 12:37 | Son Güncelleme:

  Hazine'ye ait taşınmazların satışını kolaylaştıran Yasa'nın Meclis’ten geçmesinin ardından, "küçük ama gelir getirecek taşınmazların" satışı için harekete geçildi. Kapalıçarşı’nın Devlet'e ait bölümlerinin satışı ilk sırada yer alıyor.

  Milli Emlak Genel Müdürü Halit Demir, Maliye Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında Milli Emlak Projesini (MEOP) tanıttı. Hazine arazilerinin satışını kolaylaştıran Yasa'nın TBMM'den geçerek Cumhurbaşkanı Ahmet Sezer'e gönderildiğini anımsatan Demir, yasa ile ilgili konuşmaktan kaçınırken, bu yasayla küçük ama devlete gelir getirecek alanların satışının kolaylaşacağını söyledi. Demir, yasayla Kapalıçarşı'nın devlete ait bölümlerinin satışa çıkarılacağını kaydetti.


  Demir, projeyle devletin özel mülkiyetinde veya hüküm ve tasarrufu altında bulunan taşınmazların bilgisayar ortamında envanterini tutarak, bunların yönetimini bilgisayar ortamında yapmasının kolaylaşacağını söyledi.


  MEOP'un kapsam ve yazılım olarak tamamlanmış Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olduğunu ifade eden Demir, "Proje Genel Müdürlük Merkezi ile iş yoğunluğu ve taşınmaz mal değeri yüksek 42 il ve ilçelerinde uygulanmaktadır. 2001 yılında tüm il ve ilçelerde uygulamaya geçilecektir" dedi.


  PROJE 15 MİLYON DOLARA MAL OLACAK


  Demir, Hazine arazilerinin internet üzerinden satışını ve kiralanmasını sağlayan MEOP projesinin, maliyetinin de 15 milyon dolar civarında olduğunu belirtti. Demir, projenin, 24 alt sistemden oluşan uygulama programlarının otomasyona geçen yerlerde uygulamaya konulduğunu, tüm işlemler ve yazışmaların bilgisayar aracılığıyla yapıldığını ifade etti. Demir, bütün çalışmaları genel müdürlük personeli tarafından yapılan projenin, Türkiye İş Bankası'nın "1996 yılı Bilişim teknolojileri büyük ödülü" yarışmasında MEOP'un başarılı üç eser arasında yeraldığını kaydetti.

  KAPALIÇARŞI’NIN HEPSİ DEVLETİN DEĞİL

  Halit Demir, ANKA'ya yaptığı açıklamada Kapalıçarşı'nın tümünün Devlete ait olmadığını, özel mülkiyet ve vakıflara ait dükkanlar bulunduğunu, Milli Emlak'a aitdükkanların da kalmış olabileceğinibildirdi. Demir, "Keşke Kapalıçarşı'nın hepsi Devletin olsaydı. Onu da satardık. AncakMilli Emlak'a ait dükkanlar da kalmış olabilir. Onlar da satılabilir" dedi.


  Demir, basın toplantısından sonra kendisine ayaküstü bir soru yöneltildiğini belirterek "Bu sırada, Kapalıçarşıda da Milli Emlak'a ait mülk kalmış dükkan olabilir. Onlar da satılabilir demiş olabilirim" diye konuştu.


   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı