Gündem Haberleri

  Kapalıçarşı için ’yasa tasarısı’ geliyor

  Yeliz ÖZ/İSTANBUL
  24.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet Gazetesi Yazarı Doğan Hızlan ve İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Büyük Kapalıçarşı Projesi çerçevesinde düzenlenen Kapalıçarşı Sohbetleri’nin ilk konukları oldu.

  Doğan Hızlan, Kapalıçarşı’nın şairlere ilham kaynağı olmuş büyük bir miras olduğunu anlattı. Doç. Dr. Bilgili de, Kapalıçarşı’da çağdaş bir yönetim modelinin oluşturulması için TBMM’ye sunulacak bir yasa tasarısı hazırladıklarını söyledi. Kapalıçarşı Sohbetleri’nin ilki, "İstanbul sohbet ister çay simit bahane" sloganıyla Kapalıçarşı’daki Şark Kahvesi’nde düzenlendi. Kuveyt Türk’ün sponsorluğunu üstlendiği sohbete Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanı Dr. Hasan Fırat ve Kapalıçarşı esnafı katıldı. Sohbetine simit yiyerek başlayan Doğan Hızlan, Kapalıçarşı’yı Babil Kulesi’ne benzetti. Hızlan, "Kapalıçarşı’yı gezdiğinizde çok dille karşılaşırsınız, kozmopolit İstanbul’da yaşadığınızı gösterir. Bu da İstanbul’un sanat tarihinin göstergesidir. Kapalıçarşı’da hem değişen hem değişmeyen İstanbul’u görürsünüz" dedi.

  İstanbul’un referanslarından birinin Kapalıçarşı olduğuna değinen Hızlan, tarihi mekanın çevresinde modern şehirciliğin oluşması gerektiğini söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı