Gündem Haberleri

  Kaostan umuda göç

  Hürriyet Haber
  14.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’den Türkiye’ye sığınanların sayısı her geçen gün artıyor. Dün de ülkelerindeki olaylardan kaçan 300 kadar Suriye vatandaşı, kavurucu sıcak altında ellerinde çuvallarla yürüyerek sınırı geçti.

  ÜLKELERİNDEKİ olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan, aralarında bebek, hamile, yaşlı, engelli ve hastaların da bulunduğu 300 Suriyeli, Türkiye-Suriye sınırında görüntülendi. Suriyeliler, kavurucu sıcak altında saatlerce ellerindeki çuvallara yükledikleri bazı eşyalarıyla Türkiye’ye doğru yürümek zorunda kalıyor. Türkiye sınırına gelen Suriyeliler, sınırı geçtikten sonra zaman zaman ağaç gölgelerinde mola vererek dinleniyor. Ardından Suriyeliler patika yollardan en yakın Türk köyüne ulaşıyor.

  2’si general 3 yaralı

  Aralarında 2 tuğgeneral ve 3 yaralının bulunduğu 227 Suriyeli, dün, Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı, Bükülmez ve Kavalcık köyü sınırına minibüs, otomobil ve kamyonetlerle gelerek, Türkiye’ye geçti. Yaralılar, Antakya ve Reyhanlı devlet hastanelerinde tedavi altına alındı. Durumu ağır olan ve kurtarılamayan bir Suriyeli, yakınları tarafından, toprağa verilmek üzere Suriye’ye götürüldü. Sınırdaki işlemlerinin ardından 2 tuğgeneral ve ailesi Apaydın kampına, diğerleri ise Şanlıurfa’ya gönderildi.

  39 bin sığınmacı

  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) rakamlarına göre, düne kadar Türkiye’ye toplam 63 bin 665 Suriyeli geldi, 24 bin 751 kişi ülkesine döndü. Dün itibarıyla 9 çadırkent ve 1 konteynerkentte 38 bin 914 Suriyeli bulunuyor.          

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı