Gündem Haberleri

  Kanyonda mutlu son

  Hürriyet Haber
  25.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Saklıkent Kanyonu'nun bilinmeyen güzelliklerini keşfetmek üzere yola çıkan ancak doğanın azizliğine uğrayan 5 macera tutkunu, sarp kayalıkların arasında geçen 48 saati Hürriyet'e anlattılar.

  Antalya- Muğla il sınırındaki 13 kilometrelik Saklıkent Kanyonu'nda büyük bir macera yaşayan 1'i İngiliz 5 dağcı, 48 saatlik serüveni Hürriyet'e anlattı.

  HER ŞEY GÜZEL BAŞLADI

  Ufuk Güven, Alper Algur, Mehmet Üngör, Emrah Örnek ve Stewart McHardy'den oluşan ekibin amacı, Saklıkent Kanyonu'nun bilinmeyen güzelliklerini keşfetmekti. Perşembe günü Çamlıköy'e bağlı Ardıçlı Burnu Mevkii'ne ulaşan ekibin amacı, akşam saatlerinde kanyonun Kemer Beldesi yakınlarındaki çıkışına ulaşmaktı. Macera tutkunları, günün ilk ışıklarıyla birlikte iplerle 850 metre derinlikteki kanyonun tabanına indiler. Ekibin akşam saatlerinde hedeflenen noktaya ulaşamaması üzerine endişe etmeye başlayan yakınları, AKUT (Arama Kurtarma Timi)'tan yardım isterken, dağcılar kanyonun derinliklerindeki mağaralardan kurtuluş için çıkış planları yapıyorlardı.

  Gün boyu şelalelere inip çıkmaktan, mağaralarda geçit aramaktan yorgun düşen ekip üyeleri, vücutlarındaki ısı kaybını önlemek için balıkadam giysileri giydiler. Gençler, selin dere yatağını değiştimesi nedeniyle malzemeleri yetmeyince inişlerini yarım bırakmak zorunda kaldılar. Yiyecekleri de son derece kısıtlı olan sporcular, geceyi dinlenerek geçirdiler.

  GERİ DÖNÜŞ BAŞLADI

  Günün ilk ışıklarıyla birlikte geri dönüş başladı. Akşam saatlerinde Ardıçlı Burnu Mevkii'ne yaklaştıklarında cep fenerleriyle kendilerini aradıklarını fark ettikleri AKUT görevlilerini, bağırmalarına rağmen seslerini duyuramadılar. Çıkışa geldiklerinde alacakaranlıkta son tırmanışı yaparken, kanyonun karanlık derinliklerine ‘tekrar görüşürüz’ diye vedalaştılar.

  Rastladıkları bir çoban aracılığıyla istettikleri bir kamyonete malzemelerini yükleyerek Arsa Köyü'ne giden dağcılar, burada Turan Akkaya adlı vatandaşın evine misafir oldular. Burada AKUT'un arama timiyle karşılaşan 5 dağcı, keyifli bir akşam yemeğiyle günü noktalarken, bir yandan da endişeli yakınlarına telefonla sağlık haberlerini duyurdular.

  TEKRAR DENEYECEKLER

  Grubun lideri Ufuk Güven, Saklıkent Kanyonu'na tekrar gireceklerini belirterek, şunları söyledi:

  ‘‘Biz bu tür çalışmalarımızın sonuçlarını rapor haline getirip ilgili kuruluşlara bildiriyoruz. Ancak selin dere yatağını bozmuş olması işimizi engelledi. Bu parkuru geçmeyi bir daha deneyeceğiz.’’  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı