Gündem Haberleri

  Kanserli Türk ötenazi istedi

  Hürriyet Haber
  05.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hollanda'da banka soymak ve soygun sırasında polise ateş aderek bir kadını yaralamak suçlarından tutuklu kanser hastası 24 yaşındaki Türk genci Okan Oktay kendisine ötenazi yapılmasını istedi. Geçtiğimiz Şubat ayı sonunda yapılan banka soygunundan bir kaç gün sonra yakalanarak Almere Cezaevi'ne kapatılan Oktay, Hollandalı sevgilisi Marion van Buren ile bir yaşındaki kızı Romy'nin de bir süre önce ortadan esrarengiz bir şekilde kaybolmalarından sorumlu tutuluyor.

  ANNESİNİN HABERİ YOK

  3 yıl önce kansere yakalanan Oktay'ın çektiği acılar dayanılmaz duruma gelmesi halinde kendisine ölüm iğnesi yapılmasını isteyerek gerekli evrakları imzaladığı öğrenildi. Hollanda gazeteleri, azılı bir soyguncu olarak niteledikleri gencin yakında Scheveningen kasabasındaki cezaevi hastanesine kaldırılmasının beklendiğini yazdı.

  Okan cezaevinde ölümü beklerken, Alkmaar kentinde oturan gözü yaşlı annesi Sevgi, ‘‘Oğlumu katil gibi göstermeye çalışıyorlar. Bir aydır tutuklu olmasına rağmen ancak önceki gün onu görmeme izin verdiler. Bir saat zor görüştüm. Oğlum ‘‘Bana büyük baskı yapıyorlar, beni katil gibi göstermeye çalışıyorlar’’ dedi. Ya onu kandırdılar, ya da kullanmaya çalıştılar. Bana hiç ölüm iğnesinden bahsetmedi, bizim haberimiz yok’’ dedi.

  Oğlunun kız arkadaşı Marion'un ailesinin bu beraberliğe başından beri karşı çıktığını, gençlerin iki yıl yanlarında kaldığını söyleyen Sevgi Oktay, ‘‘Romy benim ilk torunumdu ve gelinimi de çok seviyordum. Aralarını annesi ile babası açtı, Okan'ın kızlarını dövdüğünü iddia edip polise şikayet ettiler. Marion bir süre sonra kadın sığınma yurduna kaçtı ve bir gün çocuğunu alıp ortadan kayboldu. Bir daha kimse onlardan haber alamadı. Oğlum çılgına döndü, hastalığı ilerledi ve her gün biraz daha eridi’’ dedi.

  OKAN: SUÇSUZUM

  Bir aydır cezaevinde yatan Okan'ın da günlüğüne ‘‘Suçsuzum, benim eşimle çocuğumu sevdiğim kimse sevemez. Eşimle çocuğumun bulunması için herşeyi yapmaya hazırdım. Onlar kaybolduktan sonra içim parça parça oldu. Polis bana yardım edeceği yerde basına beni katil gibi gösterdi’’ diye yazdığı görüldü.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı