GeriGündem Kanserli hücreyi öldüren kimyasal bulundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanserli hücreyi öldüren kimyasal bulundu

ABD'de Ulusal Bilim Akademisi'nin yayın organı ‘Journal Proceedings’te yer alan bir haberde, Amerikalı bilimadamlarının kanser tedavisi için yeni bir kimyasal madde keşfettikleri bildirildi. California Üniversitesi bilimadamları tarafından bulunan Boron terapisi, kemoterapi gibi sağlam hücrelere zarar vermiyor, sadece kanserli hücreleri yok ediyor. Yeni tedavi yönteminin, kanserli hastalar için kolay olacağı ve radyasyon terapisi gibi hastalarda psikolojik sıkıntı yaratmayacağı ileri sürüldü. Yeni tedavi sisteminde, sadece kanserli hücrenin hedef seçildiği ve bu hücrenin çekirdeğine gönderilen Boron karışımının kanserli hücreyi yok ettiği anlatıldı.

‘Boron neutron capture’ adı verilen yöntemin, yaygın kullanıma geçilebilmesi için daha bir kaç yıla ihtiyaç olduğu ve kullanılmaya başlamasıyla, birçok kanser türünün, şimdiki terapilerden çok daha başarılı bir şekilde yenilebileceği iddia edildi. California Üniversitesi bilimadamlarından Frederick Hawthorne, yeni kimyasal madde terapi yönteminin, kanser ile savaşta yepyeni bir yol olduğunu ve şimdiye kadar kanserli hücrenin DNA'sını yok eden başka bir kimyasal bileşimin elde edilmemiş olduğunu açıklıyor.

Kanserli hücrenin içine giren Boron'un, nötron'larla kanserli hücre çekirdeğinde bölünme sağladığı, kanserli hücre içinde bir toprakaltı mayını gibi görev yaptığı, hücre çekirdeğinin teması ile boron mayınının patlayarak hücrenin DNA'sını yok ettiği bildiriliyor. Yapılan açıklamaya göre, yeni terapi yöntemi ile ilgili klinik denemelerin hazırlık çalışmaları başladı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle