Gündem Haberleri

  Kanserli hücreyi intihar ettiren sentetik molekül

  Hürriyet Haber
  30.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’li bilim adamları, kanser hücrelerini intihara zorlayan sentetik bir molekül ürettiler. Illinois Üniversitesi bilim adamları, ürettikleri sentetik molekülün akciğer, deri, meme, böbrek ve kolon kanserinde etkili olduğunu belirttler. Vücutta birçok savunma sisteminden yola çıkarak üretilen sentetik molekülün kanser hücrelerinde doğal bir ölüme neden olduğu bildirildi.

  Vücutta bulunan hücrelerde intiharın doğal olduğuna dikkat çeken bilim adamları, bu süreci "apoptosis" olarak adlandırıyorlar. Apoptosis, içinde "procaspase-3" proteini içeriyor ve bu protein aktif hale geçtiği zaman "caspase-3" enzimlerine dönüşüyor ve hücrenin ölümünü başlatıyor. Kanserli hücrelerde ise büyüme bozuk ve kontrolsüz olarak gereçekleşiyor. Birçok kanser türünde vücudun savunma mekanizmaları yeterli gelmediği için kanserli hücreler bu intiharı gerçekleştiremiyor. Bunun yerine kemoterapi hapları intihar hücrelerinin yerine geçerek kanserli hücreler öldürülüyor.

  Konuyla ilgili yazı, dün "Nature Chemical Biology" dergisinde yer aldı. Dergiye açıklama yapan Hergenrother, PAC-1 adını verdikleri sentetik molekülü sayesinde yapılacak tedavinin genel tedavi yerine kişisel tedavide yöntemiyle yapılmasını tercih ettiklerini belirtti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı