Gündem Haberleri

  Kanserli çocuk tarikat kurbanı

  Hürriyet Haber
  02.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya'da Nakşibendi Tarikatı'na bağlı Alman aile, ‘‘günah’’ diye, kanser hastası 6 aylık bebeklerini tedavi ettirmedi. Interpol, kayıplara karışan aileyi arıyor.

  Almanya akıllara durgunluk veren bir çılgınlıkla çalkalanıyor. Nakşibendi Tarikatı üyesi bir Alman aile, ‘‘tedavisi inancımıza aykırı’’ diyerek, kanser hastası olan 6 aylık erkek çocuklarıyla birlikte ortadan kayboldu. 26 yaşındaki Alman baba Sven Maerzke ile 22 yaşındaki karısı Lamia Maerzke'nin dini inaçlarından dolayı çocuklarını ameliyat ettirmemek istedikleri, bu nedenle çocuklarını alıp kaçtıkları açıklandı.

  Çocuğun velayeti alındı

  Alman polisinin yaptığı açıklamada, 6 aylık Mukarrim Emil hakkında doktorların sağ gözünde ur buldukları ve derhal ameliyat edilmesini istedikleri, aksi takdirde çocuğun öleceği teşhisi koydukları kaydedildi. Ancak ailenin Nakşibendi inancına göre ameliyata kesinlikle karşı çıktığı, bunun üzerine Augsburg mahkeme- sinin olaya el koyduğu, çocuğun velayetinin anne-babadan alındığı, fakat ailenin çocukla ortadan kaybolduğu bildirildi.

  Türkiye'ye mi kaçtı?

  Augsburg savcısı, ilk planda çocuğu kurtarmak istediklerini söyledi. Çocuğun ölmesi durumunda bundan aile ve tarikatın sorumlu tutulabileceğini belirtti. Tarikat üyesi anne-babanın Türkiye'ye kaçmış olabileceği belirtiliyor. Nakşilere göre vücudun kendi kendine mikrobu temizleyecek güçte olması gerektiği, bu nedenle sağlıklı olmak için doktor eline ihtiyaç olmadığı ve ameliyatların günah olduğuna dikkat çekildi.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı