Gündem Haberleri

  Kanserli Alman bebek dramında mutlu son

  Hürriyet Haber
  07.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Göz tümörü teşhisi konan bebeklerini inançlarına aykırı olduğu gerekçesiyle ameliyat ettirmemek için, Almanya'dan KKTC'ye kaçıran Nakşibendi tarikatı üyesi Alman anne baba, sonunda ikna edildi. Önceki gün KKTC'den siyasi sığınma talebinde bulunan Lamia-Abdülhekim Emil çifti, Alman Büyükelçiliği ile varılan anlaşma sonucu, bebeklerini Almanya'ya götürmeyi kabul etti. Anlaşmayla bebekleri Abdülkerim'in yaşaması için umut belirdi.

  Lamia-Abdülhekim Emil çiftinin inanılmaz macerası üç ay önce başladı. Bebekleri Abdülkerim'in sağ gözünde, kansere neden olan ve beyne sıçrama tehlikesi bulunan bir tümör tespit edildi. Aile, dinsel inançları gereği ameliyata karşı çıktı. Alman hükümeti tedavisinin engellenmesi üzerine, Abdülkerim'in velayetini ailesinden aldı. 1 Şubatta, iki gözünün alınmasına karar verilen bebeklerini hastaneden kaçıran Emil çifti, 17 Şubat Perşembe günü, Augsburg'dan kaçarak müridi oldukları Şeyh Nazım Kıbrısi'nin Lefke'deki dergahına sığındı. Ailenin Kıbrıs'ta olduğunun açığa çıkmasıyla Alman medyası, KKTC'ye hücum etti. Bu arada İnterpol ailenin iadesi için KKTC'ye resmen başvurdu.

  ŞEYHİN BEDDUASI

  Şimdiye kadar kanserli bebeği ‘‘okuyarak’’ ve ‘‘okunmuş’’ su içirerek tedavi etmeye çalışan Şeyh Nazım, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'tan yardım istedi. Denktaş, kendisine ‘‘okunmuş’’ portakal getiren Şeyh Nazım'a, hukuksal zorlukların olduğunu bildirdi. KKTC Dışişleri Bakanlığı da aranan kişileri koruyan bir devlet durumuna düşülmemesi için, ailenin iadesine karar verdi.

  BİLİME İNANMAM

  İade kararının hayata geçirilmesini engellemeye çalışan ve ‘‘bilime değil Allah'a inandığını’’ söyleyen Şeyh Nazım, ‘‘Bu ameliyat değil. Ben de ameliyat oldum. Bunlar çocuğun gözlerini oyacaklar. Yerine boş kovan bırakacaklar. Beddua ediyorum. Çocuğu iade edecek olanların çocuklarının gözleri oyulsun’’ dedi. Rauf Denktaş da Şeyh Nazım'a ‘‘Allah böyle bedduayı kabul etmez’’ diye karşılık verdi.

  ŞEYH MUAYENEDE

  Alman çift, daha sonra bebeği Lefkoşa Devlet Hastanesi'ne muayeneye getirdi. Şeyh Nazım'ın hastaneye gelmesi dikkat çekti. Tomografisi çekilen bebeği muayene eden doktorlar, Almanya'nın Güney Kıbrıs Büyükelçiliği'nden alınan raporları da inceleyerek Alman doktorlarla aynı teşhisi koydular. Konsültasyon sonucu tümörün beyne sirayet etmemesi için bebeğin sağ gözünün derhal alınması, diğer gözünün de tedavi edilmesi kararlaştırıldı. Muayeneyi Alman diplomatlar da izledi. Sonuçtan düş kırıklığına uğrayan aile perişan oldu.

  Bu arada, dört yıl önce Şeyh Nazım'ın müridi oldukları belirtilen ailenin avukatı Ali Rıza Görgün, iadeyi durdurmak için KKTC makamlarından siyasi sığınma hakkı talep etti. Görgün, ‘‘Aile Almanya'ya gönderilirse, 16 yıl hapse çarptırılacak. Dinsel inançları yüzünden suçlu duruma düştüler. Bakanlar Kurulu'nun, sığınma talebini değerlendirmesi lazım’’ diye konuştu. Görgün, bebeğin ameliyat edilip edilmeyeceğine ailenin karar vereceğini vurguladı. Ancak KKTC Dışişleri Bakanlığı, ailenin iade edilmesi yönündeki kararda bir değişiklik olmadığını açıklayınca belirsizlik başladı. Sonunda Alman elçiliğinin devreye girmesiyle kriz çözüldü.

  HÜKÜMETLE ANLAŞMA

  Alman yetkililerle Emil çifti arasında varılan anlaşma uyarınca Alman Hükümeti, aile hakkında çıkardığı kırmızı bülteni geri çekecek. Bebek, Almanya'nın en iyi göz hastanesinde kontrolden geçecek. Bebek, aralarında bir Türk profesörün de bulunacağı doktorlar heyetinin anlaşması durumunda ameliyat edilecek. Ameliyat için aile fertlerinden imza istenmeyecek.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı