Gündem Haberleri

  Kanserde vaka artarken uzman sayısı azalıyor

  A.A
  24.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya’nın Belek İlçesi’nde düzenlenen 18. Ulusal Kanser Kongresi Başkanı ve Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. İdris Yücel, Türkiye’de 2020 yılında 10 milyon kanser hastası olacağının tahmin edildiğini, buna karşın onkoloji uzman sayısının azalacağını belirterek ilgilileri uyardı.

  ANTALYA’da toplanan 18. Ulusal Kanser Kongresi Başkanı Prof. İdris Yücel, Türkiye’de 1970’li yıllarda hastalıklara bağlı ölümlerde dördüncü sırada yer alan kanserin, şimdi ikinci sıraya yükseldiğini söyledi. Kanserlerin yüzde 30-40’ının önlenebilir olduğuna dikkati çeken Yücel, kanser hastalarının sayısındaki artışa işaret ederek, "Böyle giderse korkarım ki birinci sıraya çıkacak" dedi.

  Teknolojik gelişmeler, çevresel faktörler ve sanayileşme yüzünden gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de kanserli hastaların sayısında artış olduğunu bildiren Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Türkiye’de her yıl 150 bin kişi kansere yakalanıyor. Bu hızla giderse 500 bine yükselmesinden korkuyoruz. Buna karşın Türkiye’de kanser uzmanı sayısı çok az. 200 civarında tıbbi onkolog var. Bu sayıyı artırmak için bir takım çalışmalar yapılmalı ve onkoloji uzmanı yetiştirmek için gerekli tedbirler alınmalı.

  En önemli sorunumuz mecburi hizmet. Tıp fakültesini bitirdikten sonra onkoloji uzmanı olmak için iç hastalıkları ihtisası yapılması gerekiyor. Bunun ardından mecburi hizmet var. Onkoloji ihtisası yapanlar da ihtisasın ardından bir mecburi hizmet daha yapıyor. 45-50 yaşından sonra mı bu insanlardan yararlanmaya başlayacağız? Dolayısıyla akademik kariyere kalamıyorlar. Bu nedenle sürekli kendini yenileyen bir onkoloji camiası yaratamıyorsunuz. Yani bizler de çekildiğimiz zaman arkamız bomboş kalır. İnsan yetiştiremiyoruz. Yetiştireceğimiz hekimi alıp mecburi hizmete mahkûm ediyorsunuz.

  Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye’de onkoloji uzmanlarının sayısının azalacağından endişe ediyorum. Sayıyı artırmak için uğraşacağımıza bu çocukların önünü kapatmak için uğraşıyoruz. Hematoloji de aynı durumda. Bir süre sonra hematoloji uzmanı kalmayacak. Arkadan insan gelmiyor. Çok ciddi bir sorun."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı