Gündem Haberleri

  Kanser erkekleri seviyor

  Hürriyet Haber
  22.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tüm kanser türlerinin yüzde 63'ü erkeklerde, yüzde 27'si kadınlarda görülüyor. Türk erkeği en çok akciğer, kadını ise meme kanserine yakalanıyor.

  Türk erkeklerinde en sık görülen kanser türünün yüzde 27 ile akciğer kanseri olduğu, kadınlarda en sık görülen kanser türünün yüzde 24 ile meme kanseri olduğu bildirildi.

  Tüm kanser türlerinin yüzde 63’nün erkeklerde, yüzde 37’sinin kadınlarda görüldüğü belirtildi. Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığı’nın açıkladığı verilere göre, başta akciğer olmak üzere kanser erkekleri daha çok tehdit ediyor. Akciğer kanseri yüzde 26 ile erkeklerde en sık görülen kanser türü arasında yer alırken, bunu yüzde 8 ile mide, yüzde 6 ile mesane, yüzde 6 ile larinks, yüzde 5 ile deri, yüzde 4 ile prostat takip ediyor.

  Kadınlarda meme kanseri yüzde 24’lük bir pay ile en sık görülen kanser türü olurken, bunu yüzde 6 ile mide, yüzde 5 ile ovaryum, yüzde 5 ile deri kanseri izliyor. Kanserin yüzde 63’ü erkeklerde, yüzde 37’si kadınlarda görülüyor. Türkiye’de kayıt altına alınan toplam 29 bin 522 kanser vakası bulunuyor.

  Öte yandan Devlet İstatistik Enstitüsü’nün verilerine göre, 1997 yılında akciğer kanserinden 5 bin 580 erkek, bin 95’i kadın olmak üzere toplam 6 bin 675 kişi hayatını kaybetti.

  İstatistikler geliştirilecek

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş yayınladığı genelgede, kanser bildiriminin düzensiz olduğuna işaret ederek, kanser kayıt bilgi formlarının düzenli şekilde doldurularak Sağlık Bakanlığı’na iletilmesini istedi. Durmuş, genelgesinde kanserin toplumsal bir sorun olduğunu belirtirken, 'Kanser hastalığı toplumsal bir sorundur ve bu sorunun getirdiği tıbbi, sosyo-ekonomik ve ruhsal problemlerle ancak tüm tarafların katılacağı topyekün bir savaş ile başa çıkılabilir' dedi. (ANKA)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı