Gündem Haberleri

  Kandilli, Topkapı Sarayı çalışanlarını depreme hazırlıyor

  A.A
  16.01.2012 - 11:19 | Son Güncelleme:

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, olası İstanbul depremine karşı gerekli önlemlerin alınması amacıyla Topkapı Sarayı Müzesi çalışanlarına yönelik eğitim seminerlerine başladı.

  Yapılan açıklamaya göre, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın da katıldığı ilk seminerde Jeofizik Yüksek Mühendisi Seyhun Püskülcü, toplam 120 müze çalışanına ABCD Temel Afet Bilinci eğitimi verdi.

  İkincisi 10 Şubat'ta düzenlenecek seminerde ise mimar Bilgen Sungay 40 kişilik teknik personele “Müze Koleksiyonlarının Depreme Karşı Korunması ve Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması” eğitimi verecek.

  Açıklamada eğitimle ilgili görüşlerine yer verilen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü jeofizik yüksek mühendisi Seyhun Püskülcü, Topkapı Sarayı Müzesi'nin sadece Türkiye için değil, dünya kültürel mirası için de son derece önemli bir değer olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
  “Bu mirası korumak ve geleceğe taşımak hepimizin tarihi sorumluluğudur. Öncelikle müze personelinin başta kendini, daha sonra müzedeki değerli koleksiyonları depreme karşı nasıl koruyacağını bilmesi büyük önem teşkil ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü olarak biz, üzerimize düşeni yaptık ve müze personeline yönelik bir dizi eğitim oluşturduk. İlk seminerde ABCD Temel Afet Bilinci eğitimi kapsamında deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında ne yapması gerektiğini öğrenen müze çalışanlarına ikinci seminerde Müze Koleksiyonlarının Depreme Karşı Korunması ve Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması konusunda bilgi verilecek.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı