GeriGündem Kandilli Kız Lisesi hayata dönüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kandilli Kız Lisesi hayata dönüyor

Kandilli Kız Lisesi 1986'da çıkan bir yangında kullanılamaz hale gelmişti. Hacı Ömer Sabancı Vakfı ve İl Özel İdaresi, lisenin kongre ve kültür merkezi haline getirilmesi için anlaşma imzaladı.

Kandilli Kız Lisesi'nin 1986'da çıkan yangında kullanılamaz hale gelen binası, Hacı Ömer Sabancı Vakfı (VAKSA) tarafından onarılarak 'Adile Sultan Sarayı Kongre ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülecek.

İstanbul Valiliği'nde 17 Ekim'de yapılan protokol imza töreninde konuşan İstanbul Valisi Muammer Güler, binaya beş trilyon liralık yatırım yapılacağını belirtti. Bunun üç trilyonunun VAKSA, iki trilyonunun da İl Özel İdaresi tarafından karşılanacağını söyledi.

Vali Güler, Sakıp Sabancı'nın Türk sanayisine önemli katkılarda bulunduğunu belirterek, ‘‘Bana göre yaptığınız işlerin en önemlisi, eğitim, kültür ve sağlık sektörüne verdiğiniz katkılardır. Bugün yaptığınız bu iş, hizmetlerinizi taçlandırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına size teşekkür ediyorum‘‘ dedi.

Sabancı'nın İstanbul'da sağlık alanına ilişkin de projesi olduğunu söyleyen Güler, bu projeyi önümüzdeki günlerde harekete geçireceklerini vurguladı. İstanbul'da yalnızca üç yıl içinde 15 bin dersliğin yapılması gerektiğini belirterek, bunun devlet imkanlarıyla yapılmasının mümkün olmadığını, devlet-vatandaş işbirliğinin doğru bir şekilde harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, ‘‘Memleketin bu tür hayırlı işlere ihtiyacı var‘‘ dedi. Eğitim ve sağlık alanında yapılacak yatırımların binaları inşa etmekle bitmediğini, bunların başarılı bir şekilde işletilmesi gerektiğini belirten Sabancı, kamu binalarının çevresinde yaşayan insanların bunlara sahip çıkması gerektiğini söyledi. ‘‘Bu ruh gelişirse daha ileri hedeflere varırız‘‘ diyen Sabancı, binayı örnek bir kongre ve kültür merkezine dönüştüreceklerini kaydetti.

Kandilli Kız Lisesi Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan da, binanın 18 ay içerisinde tamamlanacağını belirterek, buradan elde edilen gelirin, Kandilli Kız Lisesi'nin ihtiyaçları için kullanılacağını belirtti.

Konuşmaların ardından Vali Güler, Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Saylan, protokolü imzaladılar. Tören, Vali Güler'in, işadamı Sakıp Sabancı'ya 'İstanbul Valiliği Onur Belgesi' vermesinin ardından sona erdi. Törene, eski İstanbul valilerinden Kutlu Aktaş ve VAKSA Genel Müdürü Erbay Fiş de katıldı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle