GeriGündem Kandil'den gelen PKK'lılardan toplantı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kandil'den gelen PKK'lılardan toplantı

ÇETEBAŞI Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine Irak'taki Kandil Dağı ve Mahmur Kampı'ndan 19 Ekim'de gelen 34 kişilik PKK'lı grubundan Gülbahar Çiçek, Hamiyet Dinçer, Nizar Buldan, Nurettin Turgut bugün Van’da düzenlenen bir toplantıya katıldılar.

Kandil'den gelen Gülbahar Çiçek, çetebaşı Öcalan’ı selamlayarak, barış elçileri olarak, tüm Türkiye halkı ile birlikte barışı örmeye geldiklerini iddia etti. Çiçek, “Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine geldik. Bizim bu gelişimizi ve halkın bu karşılayışını farklı yorumlayanlar oldu. Şov olarak değerlendirenler oldu. Halkın gözyaşlarını, sevincini umudunu, farklı değerlendirenler oldu. Şuursuzca saldıranlar da oldu. Ama bunu bilmeliyiz ki bunu yapanlar kesinlikle Türkiye halkı, Türkiye kamuoyu değildir. Bunu yapanlar savaşta ısrar eden CHP ve MHP’dir. Ve onlarda bilmelidir ki Kürt halkı savaşa değil barışa hazırdır” dedi.

Habur Sınır Kapısı'ndan 19 Ekim'de giriş yaptıktan sonra serbest bırakılan 4'ü çocuk 34 PKK'lıdan Kandil Dağı'ndaki örgüt kampından gelen Gülbahar Çiçek, Hamiyet Dinçer ile Mahmur Kampı'ndan gelen Nizar Buldan, Nurettin Turgut, bugün, Van'da DTP öncülüğünde Beyaz Saray düğün salonunda düzenlenen ve yaklaşık 300 kişinin izlediği toplantıya katıldı. Toplantıda katılanlar, PKK'lıları öpmek için sıraya girdi. PKK'lılardan Gülbahar Çiçek konuşmasını Türkçe yaparken, Hamiyet Dinçer, Nizar Buldan, Nurettin Turgut ise Kürtçe yaptı. Gülbahar Çiçekçi, ilk olarak konuşmasına “Özgürlük ve barışın teminatı yoldaşlarımızın selamını getirdim. Bize bugünleri yaşatan, bizi sizlerin arasına getiren İmranlı’daki güneşimize de selam olsun” diye başladı. Çiçek, Öcalan’ın çağrısı üzerine geldiklerini belirterek, barışın tekrar inşası için burada bulunduklarını söyledi.

GELİŞİMİZİ CHP VE MHP YANLIŞ YORUMLADI

Çiçek, bu gelişleri ile ilgili farklı yorumlar olduğunu belirterek “Gelişimizi şov olarak değerlendirenler oldu. Halkın gözyaşlarını, sevincini umudunu, farklı değerlendirenler oldu. Şuursuzca saldıranlar da oldu. Ama bunu bilmeliyiz ki bunu yapanlar kesinlikle Türkiye halkı, Türkiye kamuoyu değildir. Bunu yapanlar savaşta ısrar eden CHP ve MHP’dir. Ve onlarda bilmelidir ki Kürt halkı savaşa değil barışa hazırdır. Sınırdan bu yana söylendi. Teslim olmaya da, teslim almaya da gelmedik. Bugün barış elçileri olarak, barışı tüm Türkiye halkı ile birlikte, barışı yeniden örmeye, inşa etmeye geldik. Türkiye’de toplumsal barışın, tesisini yapmamız gerekiyor. Türkiye’de barış her zamankinden daha yakındır bize” dedi.

BARIŞ HER ZAMANKİNDEN DAHA YAKIN

Barış gruplarının gelişi ile birlikte Kürt tarafının samimiyeti ile hükümetin niyetinin anlaşıldığını kaydeden Çiçek, “Bizler savaşta en güçlü olduğumuz noktada, Kürt hareketinin en güçlü olduğu noktada bir adım daha attık. 34 arkadaşımızı hatta doğmamış bebekleriyle geldi. Bizler barışı örmek için geldik. Ve gördük ki barış her zamankinden daha yakın. Ve halk barışa sarıldı. Şimdi bir paketten bahsediliyor. Kürt sorununda bir çözüm isteniyorsa, demokratik açılım veya hükümetin dediği gibi milli birlik, Kürtler dikkate alınmak zorundadır. Kürtsüz ve onların önderi olmadan ve PKK’sız bir çözüm olmayacaktır. Habur'dan sonra yazılan tarihle birlikte Artık anlaşıldı ki Türkiye artık eskiye dönmeyecek, yeni bir adım atacak. Attığı bu adımlarla birlikte daha da güçlenmek için, toplumsal mücadeleye destek olan, bu hükümette olabilir AKP’de olabilir. Tüm barış gönüllülerinin arkasında olacağız. Hem barış elçileri olarak, hem Kürt halkı olarak. Türkiye’de anaların gözyaşının durmasını istiyorsa hükümet daha cesur adımlar atmak zorundadır” dedi. Taleplerinden de bahseden Gülbahar Çiçekçi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

TALEPLERİMİZ MAKULDUR

“Taleplerimiz makuldür. Biz Öcalan’ın barışın önüne açmak için hazırladığı yol haritasını açıklanıp muhataplarına verilmesi. Kürtlerin demokratik siyasette, kendi kimlikleriyle yer alması. Operasyonların durdurulması. Sadece askeri değil siyasi anlamda operasyonlarında durdurulması. Kültürel etkinliklerini dillerin coğrafyalarını kendi kimlikleriyle yaşaması. Bu da Türkiye halklarıyla birlikte farklılıkların zenginliği olarak yapılması. Türkiye demokratik ulusunun bir parçası olarak, bölünme ve paralanma değilde, Kürtler her zaman istiyoruz ki birlikte yaşayalım. Biz onurlu bir geliş istiyoruz. Onursuz bir gelişi ne Mahmur ne de dağdakiler istiyor.”

Yapılan Kürtçe ve Türkçe konuşmalar sık sık ‘Kürt halkı sizinle gurur duyuyor’ sloganları ile kesildi. Konuşmaların ardından toplantıya katılanlar, PKK'lılarla tokalaşmak için sıraya girdi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle