GeriGündem Kandil ve Mahmur'dan gelen 10 PKK'lı tutuklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  101
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kandil ve Mahmur'dan gelen 10 PKK'lı tutuklandı

Kandil ve Mahmur'dan gelen 10 PKK'lı tutuklandı
refid:15050947 ilişkili resim dosyası

Diyarbakır'da Kandil ve Mahmur'dan gelen PKK'lı gruptan 10'u tutuklandı.

TESLİM OLMAYA GELEN PKK'LILARIN İLK FOTOĞRAFLARI

PKK'LILAR BÖYLE GELMİŞTİ - WEB TV

İŞTE TUTUKLANAN PKK'LILARIN ORTAK SAVUNMASI

'Demokratik açılım' kapsamında Kandil Dağı’ndan 8, Habur Kampı’ndan 26 olmak üzere toplam 34 kişilik PKK'lı grubu 19 Ekim 2009'da Türkiye'ye gelerek teslim olmuştu. 34 PKK'lıdan 5'i tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilmiş, mahkemeye sevkedilenlerden dördü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Mahmur kamplarından 19 Ekim 2009 günü gelen 34 kişi arasında yer alan 17 kişinin yargılanmasına Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

Duruşmada tutuksuz sanıklar Kandil'den gelen Mustafa Ayhan ve Hüseyin İpek ile Mahmur'daki kamptan gelen Fatma İzzet, Menekşe Soydam, Nurettin Turgut, Hacı Sorgun ve Kemal Ökten hazır bulundu.

'PİŞMANLIK YASASI'NDAN FAYDALANMAK İSTEMİYORUZ'

Sanıklardan Kandil'den gelen Mustafa Ayhan ve Hüseyin İpek, savunmalarında örgüte katıldıkları için pişman olmadıklarını ve Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak istemediklerini söylediler.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, sanıklar Mustafa Ayhan ve Hüseyin İpek ile Nurettin Turgut'un tutuklanmasını, diğer 4 sanığın ise tutuksuz yargılanmasını kararlaştırarak duruşmayı erteledi.

Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Mahmur kamplarından 19 Ekim 2009 günü gelen 34 kişi arasında yer alan diğer 10 kişinin ise yargılanmalarına 5. ve 6. Ağır Ceza Mahkemeleri'nde yapıldı.

Bir süre önce de Kandil'den gelen grup içerisinde yer alan Mehmet Şerif Gençdal da Diyarbakır'da 21 Mart günü düzenlenen Nevruz etkinliğinde yaptığı konuşma nedeniyle Terörle Mücadele Kanunu'nun 7. maddesi uyarınca “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan tutuklanmıştı.

Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Mahmur kamplarından 19 Ekim 2009'da gelen 4'ü çocuk 34 kişi arasında yer alıyordu.

Öte yandan, duruşma nedeniyle çok sayıda kişi Diyarbakır Adliyesi önünde beklerken, polis yoğun güvenlik önlemi aldı.

13 SANIĞA TUTUKLAMA

Mahmur ve Kandil’den PKK’lılardan ikinci 10 kişilik grubun yargılanmasına da Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Kandil’den gelen Elif Uludağ, Lütfü Taş ile Mahmur’dan gelen Ayşe Kara, Abdullah Yaman, Caziye Kabul, Zehra Tunç, Sisin Yaman katıldı. Mahmur’dan gelen Mehmet Adamış, Nizar Buldan ve Yusuf Şen ise katılmadı.

Mahkeme heyeti duruşmaya katılan 7 PKK'lıyı tutuklarken, duruşmaya katılmayan 3 PKK'lının da yakalanıp tutuklanmasına karar verdi.

Böylece sabah tutuklanan 3 PKK'lı ile birlikte tutuklananların sayısı 10'a yükselirken, 3 kişi hakkında ise gıyabi tutuklama kararı verilmiş oldu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle