Gündem Haberleri

  Kandil’dekileri gönderin

  Enis BERBEROĞLU / Ankara / Dublin
  07.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray’da yapacağı iki saatlik yemekli görüşme arefesinde Kuzey Irak yönetimine kritik mesaj yolladı.

  ABD yolunda Ana uçağında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan şunları söyledi:
  “Kandil konusunda yerel yönetimle Türkiye’nin koordine bir çalışma yapması gerekiyor. Kuzey Irak’ın içinde mi hallolur, veya oradan başka yere mi gönderilir, nasıl olacaksa bir şekilde bu adımlar atılacak.”
  Erdoğan’ın bu sözleri, Türkiye’nin ülkeye dönmesi mümkün olmayan PKK lider kadrosunun demokratik açılıma engel olmamaları amacıyla Körfez ülkelerine yollanması planını hatırlattı. Başbakan’ın sorulara yanıtları şöyle oldu:
  ? ABD ile açılımın uluslararası boyutuyla ilgili temas olacak mı? Kandil boşaltılabilecek mi?
  5 Kasım 2007’de Sayın Bush’la birlikte basına açık bölümde yapılan açıklama ile “bölücü terör örgütü Amerika’nın Irak’ın ve Türkiye’nin ortak düşmanıdır” denildi. Bu bir milattı. Şimdi bu miladın takipçisi olmalıyız. Bunun içinde Kandil olduğu gibi Mahmur aynı şekilde yer alıyor. En son gerek Dışişleri bakanımızın, gerekse dış ticaretten sorumlu devlet bakanımızın Irak ziyaretlerinde ikili görüşmeler var. Oradaki yönetim bundan sonra kararlı açıklamalar yaptı. Bölücü terör örgütüne karşı ciddi bir çağrıları oldu. Gerek Mahmur gerekse Kandil konusunda yerel yönetimle Türkiye’nin koordine bir çalışma yapması gerekiyor. Kuzey Irak’ın içinde mi hallolur, veya oradan başka yere mi gönderilir nasıl olacaksa bir şekilde bu adımlar atılacak.
  ? Mahmur’un tasfiyesi diyebilir miyiz?
  Evet diyebiliriz. Dönüşle ilgili hoşgörü zemini oluşturduk. Olaylara bulaşmamış olanların silahını bırakmak suretiyle ülkemizi yeniden dönüşlerine imkan tanıdık. Tabii bu imkanı tanırken bazı duyumlar aldık. Dedik ki bu tip şeyler olursa yanlış olur, dedik sil baştan yapmak durumunda kalabiliriz dedik. Parlamento çatısı altındaki parti çok çirkin açıklamalar yapıyor. Terör örgütünü adeta legal yapıların karşısına çıkarmak istiyor. Bir defa bu kendini terör örgütüyle özdeş hale getirmektir.

  Parti kapatmak doğru değil

  Doğmamış çocuğa don biçemeyiz. Şu anda mahkemede. Salı günü esastan görüşmeye başlayacaklar. Fakat bizim partilerin kapatılmasına yönelik tavrımız bellidir. Bir ceza verilecekse gerçek kişilere verilmesinden yanayız. Tüzel kişilerin partilerin derneklerin kapatılmasını bir siyasi parti olarak doğru bulmuyoruz. Siyasi partilerle ilgili anayasa çalışmamızda vardı. Venedik kriterlerini bile zayıf buluyoruz.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı