Gündem Haberleri

  Kandahar'da bombardıman sürüyor

  Hürriyet Haber
  30.11.2001 - 13:00 | Son Güncelleme:

  ABD uçakları, Kandahar havalimanını bombaladı. Kanadahar`ın eski mücahit valisi Gül Ağa`nın sözcüsü Halid Peştun, Ağa`nın 3 bin kadar askerinin havalimanının 6 kilometre güneyinde toplandığını belirterek, "Durum şu anda sakin. Bombardıman halen devam ediyor ancak çatışma yok" dedi.

  Havalimanındaki bombardımanı izlediklerini belirten Peştun, son nefeslerine kadar savaşacakları sanılan yabancı savaşçıların da aralarından bulunduğu Taliban güçlerinin sığınaklarda saklandıklarını söyledi. 

  Kuzey İttifakı güçlerinin Kandahar`dan uzak durmasını isteyen Peştun, ``Kandahar`da yeterince adamımız var, yardımlarına ihtiyacımız yok`` dedi.

  BİR AMERİKALI ASKER DAHA ÖLDÜ
         
  Özbekistan`da Amerikalı bir asker daha öldü. ABD Savunma Bakanlığı`ndan yapılan açıklamada, adı gizli tutulan Amerikalı askerin ölümünün halen soruşturulmakta olduğu belirtilirken, askerin savaşla ilgisi olmayan bir sebepten öldüğü belirtildi.

  İsminin açıklanmasını istemeyen ABD`li bir yetkiliyse, ölen askerin büyük ihtimalle silahıyla kendini vurarak intihar ettiğini kaydetti.

  Bu ölüm olayıyla birlikte, Afganistan`da ABD öncülüğünde 7 Ekim`debaşlatılan operasyonlarda Afganistan ve çevresinde ölen ABD askeri sayısının 6`ya ulaştığı belirtildi.

  STRAW: KATLİAM SORUŞTURMASINA GEREK YOK
     
  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw,Cenk kalesindeki Taliban esirlerin ölümü hakkında soruşturma başlatılmasını gereksiz görüyor.

  Straw, BBC`ye yaptığı açıklamada, Mezar-ı Şerif`teki bu zor günlerde adli soruşturma yapmanın bölgedeki gerçeklikle uyuşmadığını belirterek, ``Şu anda bir soruşturmaya gerek görmüyoruz`` dedi.

  Kuzey İttifakı`nın esir aldığı ve Cenk kalesine kapattığı yüzlerce Taliban askeri, çıkan ayaklanmada öldürülmüştü. 

  Associated Press muhabiri, bazı cesetlerin ellerinin bağlı olduğunu ve ittifak askerlerinin cesetleri Kızılhaç`a teslim etmeden önce ellerini çözmeye çalıştığını gördüğünü söylemişti.
  Uluslararası Af Örgütü, hafta başında ölümlerle ilgili soruşturma başlatılmasını istemişti.

  FBI, PAKİSTANLI GÖREVLİLERİ EĞİTİYOR  
     
  FBI, Karaçi havalimanındaki terörizm şüphelilerinin tespit edilmesi için Pakistan göçmen bürosu çalışanlarına yönelik eğitim program başlattı.

  Eğitimle, aralarında El Kaide üyelerinin de bulunduğu aranan teöristlerin, Afgan-Pakistan sınırını geçtikten sonra ülkeyi terketmelerinin engellemesi amaçlanıyor.

  Bu amaçla Karaçi havalimanına 29 bilgisayar konulacağı ve bilgisayarların FBI sistemine bağlanacağı belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı