Gündem Haberleri

  Kandahar'a hala girilmiyor

  Hürriyet Haber
  08.01.2002 - 16:10 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler yardım kuruluşları, güvenlik koşullarının kötü olması nedeniyle aylardır girilemeyen ve yardım götürülemeyen Kandahar`daki 400 bin kişinin yaşamından büyük endişe duyulduğunu açıkladılar.

  Dünya Gıda Programı Sözcüsü Christiane Berthıaume, Afganistan`da 6milyon insan için şu ana kadar 118 bin ton gıda gönderildiğini, ancak hala ulaşılamayan binlerce insan olduğunu belirtti ve yardım götürülemeyen Kandahar`daki gıda ihtiyacının, inanılmaz düzeye ulaştığını, insanların açlıkla karşı karşıya olduğunu bildirdi.  

  İsviçre`nin Cenevre kentinde düzenlenen basın toplantısında söz alan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) SözcüsüKris Janowski ve Uluslararası Göçmen Ofisi (IOM) Sözcüsü Jean PhilippeChauzy de, Kandahar`daki insanların akıbetlerinin bilinmediğine dikkatçektiler ve yardımın ulaşmadığı binlerce insanın, Afganistan-Pakistan sınırına yığıldığını, çoğunluğun ise ağır kış koşulları nedeniyle yardım kuruluşlarının merkezlerine ulaşamadığını söylediler.  
       
  ÖZEL TİM, ÖLÜ SAYISINI TESPİT EDECEK
       
  IOM Sözcüsü Chauzy, kamplara ulaşamayan insanların bir çoğunun dağlarda hayatlarını kaybettiklerini belirtti ve ölenlerin sayısının tespiti için Aralık ayı sonunda bir izleme ve sayım timi kurulduğunu açıkladı. 

  26 Aralık 2001-5 Ocak 2002 tarihleri arasında sadece Maslak kampında 26 kişinin öldüğünün belirlendiğini söyleyen sözcü, zaten yıllardır tüberküloz ve diğer bulaşıcı hastalıkların pençesindeki Afgan halkının ölüm oranlarının çok arttığına dikkat çekti.  

  Ülkedeki 3 kontrol noktasında, sayım ve kayıt işlemlerinin yapıldığını, bu merkezlere gelen insanların çadır ve diğer ihtiyaçlarının giderildiğini söyleyen Chauzy, sorunun, bu insanların kontrol noktalarına ulaşabilmelerinde yaşandığını vurguladı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı