Gündem Haberleri

  Kanatlı sektörü umduğunu bulamadı

  A.A.
  17.02.2006 - 13:29 | Son Güncelleme:

  Kuş gribinin kanatlı sektöründe yol açtığı krizin ardından, sektörün halen umduğunu bulamadığı bildirildi.

  Türkiye'nin önemli kanatlı hayvan üreticilerinden Banvit A.Ş. Genel Müdürü Ömer Görener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yaşadığı iki kuş gribi krizinin ardından sektörün halen normale dönmeye çalıştığını, ancak gelinen noktanın canlanma olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti.

  Sektörün halen üretimlerinin büyük kısmını soğuk hava depolarına koyduğunu ifade eden Görener, “Son dönemde, sektör toparlanmaya çalışmaktadır. Ancak, satışlar sıfıra vurmuşken bugünlerde yaşanan yükselme sadece bir kıpırdanmadır. Bununla beraber yapılan bilgilendirme çalışmalarının ardından tüketimin gelecek haftalarda daha da artacağına inanıyoruz” diye konuştu.

  Satışların bir miktar artmasının bazı kesimlerce sektörün normale döndüğü şeklinde yorumlandığını ifade eden Görener, satışların bir miktar artmasının sektörün normale dönmesi için yeterli olmadığını kaydetti. Kuş gribiyle mücadele önlemlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Görener, şunları kaydetti: “Hükümetin sektöre vermeyi taahhüt ettiği önlemlerin çoğu uygulamaya geçmedi. Elektrik desteği verilecekti, henüz verilmedi. Sektör, Toprak Mahsulleri Ofisi'nden bir yıl vadeli mısır istedi, TMO ancak 6 ay vadeye izin verdi. Sektör, damızlık hayvanlarının yüzde 30'unu itlaf etti ama henüz bununla ilgili bir ödeme alınamadı. Tüm bu önlemlerin tavuk üreticilerinin şartları göz önüne alınarak yeniden düzenlenmesi, AB ülkelerine ihracat yapar hale gelebilmemiz ve iç piyasadaki tavuk tüketiminin geçen yıllardaki seviyesine gelmesi halinde, piyasanın canlanmasından bahsedebiliriz.”
  Son iki günde hisselerinin değer kazandığını hatırlatan Görener, bu durumun yatırımcıların kendilerine olan güven ile ilişkili olduğunu, tüketiciyi her koşulda bilgilendirmekten kaçınmayan ve hijyenden taviz vermeyen üretim anlayışları nedeniyle yatırımcıların desteğini aldıklarını sözlerine ekledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı