Gündem Haberleri

  Kanarya güzellik yarışması iptal edildi

  Hürriyet Haber
  12.10.2005 - 17:34 | Son Güncelleme:

  Balıkesir'in Manyas İlçesi'nde hayvanlarda kuş gribine rastlanması üzerine, komşu il Manisa'daki denetimler sıklaştırılırken, hafta sonu yapılması planlanan 'Kanarya Güzellik Yarışması' da iptal edildi.

  Alınan bilgiye göre, Manyas'ta kuş gribine rastlanması üzerine Manisa Tarım İl Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce il genelindeki bütün çiftliklerde denetimler sıklaştırıldı.
  Veterinerlere kuş gribi belirtileri ve yayılma yöntemleri konusunda eğitimlerin verilirken, Tarım İl Müdürlüğü'ndeki bütün araçların, hayvan hastalıklarına tahsis edildiği, kanatlı hayvan çiftliklerinin 50 kişiden oluşan bir ekip tarafından denetlendiği bildirildi.

  Tarım İl Müdürü Ömer Çelik, yaptığı açıklamada, “Çok şükür Manisa'da sorun yok. Halkımız endişe içinde bulunmasın. Tarım Bakanlığı onaylı, ambalaj içindeki tavuk ve hindi etleri korkmadan tüketilebilir. Ancak açıkta satılan kanatlı hayvanlardan kaçınılması gerekmektedir” dedi.
  Çelik, daha önce yasaklanan açık yerlerde kanatlı hayvan satışına getirilen denetimlerin son günlerde ciddi şekilde artırıldığını bildirdi.

  YARIŞMA YASAKLANDI

  Öte yandan, Manisa'da hafta sonunda yapılacak Kanarya Güzellik Yarışması'nın kuş gribi endişesiyle iptal edildiği bildirildi.

  Çelik, ülkenin dört bir yanından gelecek kuşlardan birisinin virüs taşıması durumunda, diğerlerini risk altına sokacağı düşüncesiyle yarışmanın iptal edildiğini belirterek, Ulupark'taki göçmen kuşların dahi göz ardı edilmediğini, burada kuşlardan alınan bazı numunelerin tahlil için İzmir'deki laboratuvarlara gönderildiğini bildirdi.
  Bu arada kentteki çiftlik sahiplerinin, kuş giriş ve çıkışının engellenmesi amacıyla kümes ve çiftliklerini tel kafeslerde çevirdikleri, giriş çıkış yapan araçların dezenfekte edildiği gözlendi.

  Çiftlik işletmecisi Sabri Başgülşen de, kuş gribi ve yayılma yolları hakkında bütün personelin eğitimden geçirildiğini, ancak alınan bütün önlemlere rağmen, AB'nin Türkiye'den kanatlı hayvan ithalatını durdurması ve iç talepteki daralma nedeniyle, sektörün krizle karşı karşıya olduğunu savundu. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı