Gündem Haberleri

  Kanadalı gazeteciler Petricic ve Stoffel serbest bırakıldı

  Hürriyet Planet
  13.06.2013 - 06:55 | Son Güncelleme:

  Taksim Gezi Parkı protestolarını haber yapmak için İstanbul'a gelen ve dün gözaltına alınan Kanadalı gazeteciler Sasa Petricic ve Derek Stoffel bugün sabahın ilk ışıklarıyla birlikte serbest bırakıldı.

  "Kamu görevlilerinin görev yapmalarını engelleme" suçlamasıyla dün akşam 18.00 sularında gözaltına alınan Petricic ve Stoffel, serbest kaldıklarını tıpkı gözaltına alındıkları gibi Twitter'dan duyurdu.

  Petricic tweet'lerinde, "Dışarıdayız. Protestocuların barikatını kaldıran belediye ekiplerini görüntülediğimiz için tutuklandık. Yol çalışmasına engel olmak ve tutuklanmaya direnmekle suçlandık" dedi.

  Petricic ayrıca, "protestoculara yiyecek taşımak gibi bomboş sebepler yüzünden tutuklanan sekiz genç"le hücresini paylaştığını da yazdı.

  Stoffel ise "Türk adalet sistemindeki özel 'tur'um sona erdi. Bütün nazik yorumlarınız için teşekkürler. CBCNews'deki herkese, Kanada Dışişleri Bakanlığı'na ve serbest bırakılmamı kolaylaştıran yeni Türk arkadaşlarıma çok büyük teşekkürler. Vakit geç oldu, dolayısıyla uyumaya gidiyorum. Herkese iyi geceler!" dedi.

  CBC kanalının internet sitesinde yer alan habere göre Petricic ve Stoffel Kanada Dışişleri Bakanı John Baird ile Türkiye'nin Ottawa Büyükelçisi Tuncay Babalı arasındaki müzakerelerin sonucu olarak gerçekleşti.

  Gazetecilerin serbest bırakılmasının ardından Bakan Baird, resmi Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda "CBCNews muhabirleriğinin #İstanbul'da serbest kaldığını duymaktan memnun oldum. Kanada Başkonsolosu'na ve Büyükelçi Babalı da dahil olmak üzere Türk hükümetine bu konudaki işbirliklerinden dolayı teşekkürler" ifadelerini kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı