Gündem Haberleri

  Kanadalı Büyükelçi'den şok sözler: Miloseviç masum

  ANKA
  24.02.2006 - 13:46 | Son Güncelleme:

  Kanada’nın Eski Belgrad Büyükelçisi James Biset, Yugoslavya’nın dağılış sürecinde yaşanan savaşlardaki insanlık ve savaş suçları nedeniyle yargılanan Slobodan Miloşeviç için, "O Yugoslavya’nın ayakta kalması için çabaladı. Miloşeviç değil, ülkeyi bölmek isteyen diğer liderler yargılanmalı" dedi.

  Kanada’nın Eski Belgrad Büyükelçisi James Biset, Yugoslavya’nın dağılış sürecinde yaşanan savaşlardaki insanlık ve savaş suçları nedeniyle yargılanan Slobodan Miloşeviç için, "O Yugoslavya’nın ayakta kalması için çabaladı. Miloşeviç değil ülkeyi bölmek isteyen diğer liderler yargılanmalı" dedi.

  James Biset, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde, eski Sırp lider Slobodan Miloşeviç’in lehine tanıklık etti. 1990-1992 yılları arasında Belgrad’da görev yapmış olan Biset, bu üç yılda Miloşeviç’in Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin (YSFC) ayakta kalması ve "şiddetin yaşanmaması" için elinden geleni yaptığını savundu.
  Biset, "Bu mahkemede Miloşeviç değil, ülkeyi dağıtan ve şiddeti başlatan diğer liderler yargılanmalı" şeklinde konuştu.
  Yeni Dönem Haber Ajansı’na göre Biset, "1990’ların başlarında Slovenya ve Hırvatistan’da savaşların patlak vermiş olması, Batı’nın hatasıydı. Almanya baskısı altında kalan Avrupa Topluluğu’nun Slovenya ve Hırvatistan’ı gereğinden önce tanıması, bu savaşlara neden oldu" dedi.

  Eski Kanada Büyükelçisi ayrıca, Slovenya ve Hırvatistan’ın gizlice silahlandıklarını ve savaştan önce milis örgütler kurdurduklarını öne sürdü.Büyükelçi Biset, Sırplara yönelik tehditkar politikalarıyla tanınan eski Hırvat lider Franjo Tudjman’ın iktidara gelmesi yüzünden, Hırvatistan’ın Krajina bölgesinde yaşayan Sırpların güvensizlik hissetmeye başladıklarını ve İkinci Dünya Savaşı’nda olduğu gibi, Hırvatların Sırplara soykırım işleyebileceklerinden endişelendiklerini belirtti. Biset, "Krajinalı Sırplar bu yüzden silahları eline aldı ve YSFC içinde kalmak istediklerini deklare etti" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı