Gündem Haberleri

  Kanada'da Müslümanlardan karikatür gösterisine son çağrısı

  TORONTO (A.A)
  20.02.2006 - 07:33 | Son Güncelleme:

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler, Ontario eyaletinin başkenti Toronto'da Müslümanlarca protesto edilirken, Vancouver kentinde gösteri düzenleyen başka bir Müslüman grup ise protesto gösterilerine son verilmesini istedi.

   Polis yetkilileri, dondurucu soğuğa rağmen 2500 kadar Müslümanın katıldığı Toronto'daki protesto gösterilerinin olaysız geçtiğini belirttiler. Karikatürlerin yayınlanmasının durdurulmasını ve kendi dinlerine saygı gösterilmesini isteyen göstericilerin saatler boyuncu bayraklar ve pankartlar salladıkları kaydedildi.

  “Müslüman Kanada Kongresi” adlı örgüt ise Vancouver kentinin ana caddesinde düzenlediği gösteriyle, protesto gösterilerine son verilmesi çağrısında bulundu.

  Dünyada gerilimi yükselttiği gerekçesiyle protesto gösterilerine son verilmesi çağrısında bulunan örgüt yetkilisi Tarek Fatah, gösterilerin kökten dinciler tarafından şiddeti yaymak için itici bir güç olarak kullanıldığına dikkati çekti.
  Fatah, “Müslüman toplumunda yaşanan acıyı ve rahatsızlığı anlıyoruz ama dünyadaki Müslümanlardan, eylemlerinin dünyadaki yansımaları ve acılarının, kökten dincilerce şiddeti yaymak amacıyla kullanıldığını anlamalarını istiyoruz” diye konuştu.

  Hazreti Muhammed'in kışkırtmalar karşısında Müslümanlardan, serinkanlılıklarını korumalarını ve kendilerini dizginlemelerini istediğini hatırlatan Fatah, Müslümanlara da aynı şekilde davranmaları çağrısında bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı