Gündem Haberleri

  Kanada'da kabine tartışması

  A.A.
  19.05.2011 - 15:36 | Son Güncelleme:

  Kanada'da yeni hükümeti kuran Başbakan Stephen Joseph Harper'ın, erken genel seçimlerde seçilemeyen 3 Muhafazakar Parti adayını senatör yapma talebi, muhalefeti ayağa kaldırdı.

  Başbakan Harper, senatör iken milletvekili adayı olmak için istifa eden  iki adaydan Lary Smith ve Fabian Manning ile bir önceki kabinede Kültür Bakanı olan Jasee Verner'in isimlerini, Kanada Senatosu'nda boş bulunan 3 sandalye için  açıkladı. Anamuhalefet Partisi Yeni Demokratlar'ın lideri Jack Layton, Harper'ın  bu girişimine tepki gösterdi.

  Harper'ın üç adayın isimlerini açıkladığı ve "Demokratik, şeffaf ve hesap  verebilir bir Senato için elimizden geleni yapacağız" dediği yazılı açıklamasına sert cevap veren Layton, "Bu kesinlikle yanlış bir karar. Bu tamamen  antidemokratik bir karar. Başbakan, seçimlerin mürekkebi kurumadan halka sırtını  döndü" ifadesini kullandı.       

  Demokrasilerde halkın iradesinin yansıdığı yerin sandık olduğunu belirten  Layton, "Seçmenin seçmediği isimleri, yetki bende mantığı ile yasamaya  taşıyamazsınız. Bu demokrasi kültürüne de aykırıdır" diye konuştu.       

  Layton, üç adayın isimlerinin, 2 Haziran'da toplanacak olan Federal  Parlamento'nun resmi açılışı yapılmadan açıklanmasını da yadırgadıklarını  kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı