Gündem Haberleri

  Kanada'da Hz. Muhammed karikatürlerini protestoı

  MONTREAL/YENİ DELHİ/CAKARTA (A.A)
  12.02.2006 - 10:36 | Son Güncelleme:

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin bazı Avrupa ülkeleri basınında yayımlanmasını protesto eden 500 kadar Kanadalının, Montreal'de dün akşam yaptığı gösteri, bu ülkede düzenlenen ilk gösteri oldu.

  AFP muhabiri, göstericilerin, Arapça, Fransızca ve İngilizce ”Peygamberlerimiz Muhammed, İsa ve Musa'ya hakarete hayır”, ”Şiddete hayır” yazılı pankartlar taşıdığını, İmam Said Ceziri'nin çağrısıyla bir araya gelen göstericilerin, ilk başta Danimarka Büyükelçiliği'ne yürümek istediklerini, ancak olay çıkmasını önlemek amacıyla bundan vazgeçtiklerini aktardı.

  Tekbir getiren göstericilerin arasında kadın ve çocukların da bulunduğu belirtildi. Kanada'daki birçok Müslüman örgüt, karikatürlerin yayımlanmasını kınamıştı.

  HİNDİSTAN

  Hindistan hükümetinin sözcüsü, PTI ajansına verdiği demeçte, karikatürlerin yayımlanmasıyla dünya çapındaki öfke dalgasından “çok endişeli” olduklarını duyurdu.

  Hindistan hükümetinin, Danimarka'da karikatürlerin geçen eylülde ilk kez yayımlanmasından sonra Danimarka hükümetine eleştirilerini ilettiğini ifade eden sözcü, “Her birimizin başkalarının inancına ve duygularına duyarlılık göstermesi ve bunları incitebilecek her türlü davranıştan kaçınması gerekir” dedi.

  ENDONEZYA

  Öte yandan, Endonezya hükümeti, ciddi tehditler aldıktan sonra dün başkent Cakarta'dan ayrıldığı belirtilen Danimarka Büyükelçisi ve yardımcılarının ülkeden aceleyle ayrılmasından üzüntü duyduğunu açıkladı.
  Endonezya Dışişleri Bakanı Hasan Wirayuda, “Bu kararı biraz fazla acele buluyoruz” ifadesini de kullandı.
  Danimarka Dışişleri Bakanlığı, ülkesinin İran, Endonezya ve Suriye'deki büyükelçi ve yardımcılarının bu ülkelerden ayrıldığını açıklamış, Endonezya'daki vatandaşlarını da bir an önce bu ülkeden ayrılmaya davet etmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı