Gündem Haberleri

  Kanada'da çığ faciası

  Hürriyet Haber
  03.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kanada, yeni yılda çığ faciasıyla sarsıldı. Quebeck kentinin kuzeyindeki Eskimo köyü Kangiqsualujjuaq'da, yeni yıl eğlencesinin düzenlendiği spor salonuna düşen çığ, 5'i çocuk 9 kişinin ölmesine, 10'u ağır 25 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

  QUEBECK kenti yakınlarındaki Eskimo köyünde geleneksel biçimde yapılan yeni yıl kutlamaları çerçevesinde, akşam yemeğinden sonra eğlence için yaklaşık 500 kişi, 300 metrelik bir tepenin altında inşa edilmiş olan köy okulunun spor salonuna doluştu. Sabaha karşı saat iki sıralarında, tepeden düşen tonlarca ağırlıktaki karın oluşturduğu çığ, spor salonunun üzerine düştü. Salon duvarının yıkılmasıyla birlikte çıkan korkunç gürültüye insanların çığlıkları karıştı. Yüzlerce kişi, panik içinde kaçışırken, düşen çığın etkisiyle insanlar oradan oraya savruldu.

  Ortalık durulduğunda spor salonunun bir bölümü, yaklaşık 3.5 metre yüksekiğindeki çığın altında kalmıştı. İlk paniği atlatan köy sakinleri, ellerine geçirdikleri her türlü cisimle karları kazmaya, kazazedeleri kurtarmaya çalıştılar. Kurtarma çalışmaları, eksi 20 derecede ve 95 kilometre hızla esen rüzgârın meydana getirdiği olumsuz şartlara rağmen, ertesi gün öğleye kadar sürdü.

  Karlar taze olduğu için, kurtulanların sayısı fazlaydı. Ancak çığ faciası, tüm çabalara karşın 9 can aldı. Bunlardan 5'ini sekiz yaşın altındaki çocuklar oluşturuyordu. Olayda ayrıca, 10'u ağır 25 kişi de yaralandı. Doktor bulunmayan köyde, ilk müdahaleleri iki hemşire yapmak zorunda kaldı. Çeşitli yerlerinde kırık bulunan yaralılar, uçakla hastaneye sevk edildiler.

  Anne Lanteigne adlı öğretmen, yaşadığı dehşet saatlerini anlatırken ‘‘insanlar çıldırmış gibiydi. Elime geçirdiğim tavayla, karları kazmaya başladım. Kaza sonucu, çok daha kötü olabilirdi’’ dedi. Bir başkası, ‘‘en yakın arkadaşım, eşini ve iki çocuğunu yitirdi. Çok korkunç’’ diyerek duyduğu acıyı dile getirdi. Çığ düşmesine neyin yol açtığı henüz belirlenemedi. Ancak yeni yılı karşılamak üzere gece yarısından sonra köy sakinlerinin açık havada silah atmalarının çığ faciasına neden olduğu sanılıyor.



  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı