GeriGündem Kanada sele teslim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanada sele teslim

Kanada sele teslim
refid:17728997 ilişkili resim dosyası

Kanada'nın Quebec eyaletinin Monteregie ve Richelieu bölgesi, son 150 yılın en büyük sel felaketi ile boğuşuyor.

KANADA SELE TESLİM / FOTO GALERİ

Su seviyesinin 1.2 metreyi bulduğunu açıklayan Kanada Meteoroloji Servisi yetkilileri, devam eden yağmur ve erimeye başlayan kar ve buzlar nedeniyle önümüzdeki günlerde bu seviyenin daha da yükseleceğini açıkladı.

Bölgede 3 binin üzerinde ev, çiftlik ve işyeri sular altında kalırken, Kanada Ordusu'na bağlı 650 asker, mağdur durumdaki halka yardım etmek üzere bölgeye sevkedildi. Askerler, hazırladıkları kum torbalarını halka dağıtırken, yardıma muhtaç olanların bölgeden tahliyesini de sağlıyor. Richelieu Valley Bölgesi'nde evsiz kalan binden fazla felaketzede, bölgedeki askeri tesis, hastane ve okullara yerleştirildi. Kızılhaç da bölgede 6 yardım merkezi açtı. Bu merkezlerde halka sıcak yemek, temiz su ve kalacak yer sağlanıyor.

Quebec Eyalet Başbakanı Jean Charest, 'Eyalet tarihinde böyle bir selin görülmediğini, şu ana kadar can kaybının olmamasının teselli kaynağı olduğunu” böylerken, Başbakan Stephen Joseph Harper da, sel felaketinden mağdur olanlara federal hükümetin gerekeni yapacağını dile getirdi.

Champlain Gölü'ndeki su seviyesinin yükselmesi nedeniyle ABD'nin Kanada sınırındaki bölgede çok sayıda evin sular altında kaldığı, 500 evin yıkıldığı veya tahrip olduğu bildirildi.

Selin, gölün doğu ve batı yakalarındaki Vermont ve New York eyaletlerini etkilediği belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle