GeriGündem Kan vermek ya da kan aldırmak orucu bozar mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kan vermek ya da kan aldırmak orucu bozar mı?

Kan vermek ya da kan aldırmak orucu bozar mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın orucu bozan ya da bozmayan şeyler başlığı altında cevapladığı konulardan bir diğeri de kan vermek orucu bozar mı konusu oldu. Her yıl Ramazan ayında gündemde yer alan kan vermek orucu bozar mı sorusu, bu yıl da araştırılmaya devam ediliyor. Peki, kan vermek orucu bozar mı? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

Gün içerisinde belirli sebepler dolayısıyla kan aldırmak ya ada kan vermek zorunda kalan birçok vatandaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuyla ilgili görüşünü araştırmaya başladı. Peki, kan vermek orucu bozar mu? İşte, Diyanet'ten alınan o detaylar

Diyanet'in görüşüne göre, oruçlu iken kan vermek, orucu bozan unsurlar arasında yer almamaktadır. Diğer taraftan, çeşitli sebeplerle vücuda kan almak, beslenme yerine geçebileceği için orucu bozan durum olarak nitelendirilir.

TROMBOSİT TEMİNİ İÇİN KAN VERMEK ORUCU BOZAR MI?

Konunun uzmanlarından alınan bilgiye göre; kandaki trombosit, normal kan verme yoluyla veya aferez cihazı vasıtasıyla elde edilmektedir. Normal kan verme yöntemiyle trombosit alımında sadece kan vermek söz konusudur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) oruçluyken kan aldırdığı yönündeki rivayetleri değerlendiren İslam âlimleri kan verenin orucunun bozulmayacağını ifade etmişlerdir (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Savm, 29; İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52).

Aferez cihazıyla trombosit alımında ise kan bağışçısının bir kolundan cihaz vasıtasıyla kan çekilir ve kandaki trombositler cihaz içinde ayrıştırılarak diğer koldan bağışçıya tekrar geri verilir; kanın pıhtılaşmasını önlemek için de cihaz setinin içi iki farklı serumla doldurulur. Vücuda kan ve serumun verildiği bu uygulama orucu bozar. Aferez cihazıyla trombosit vermek isteyen bağışçıların bunun yerine normal kan verme yöntemini kullanmaları veya iftar ile sahur arasında bu uygulamayı tatbik ettirmeleri gerekir. (Bkz. 522 nolu fetva)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle