GeriGündem Diyanet'e göre kan vermek orucu bozar mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyanet'e göre kan vermek orucu bozar mı?

Diyanet'e göre kan vermek orucu bozar mı?

Kan vermek orucu bozar mı? sorusunun yanıtı çok sayıda vatandaşın en çok merak ettiği konuların arasında yer almaya başladı. Oruç ibadetini yerine getirirken kan vermek durumunda kalan kişiler, kafalarındaki soru işaretlerini gidermek adına bu sorularına yanıt arıyor. İşte, 'Kan vermek orucu bozar mı?' ve 'Oruçluyken kan verilir mi?' gibi sorulara Diyanet'in verdiği yanıt...

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, orucu bozan durumlar vatandaşlar tarafından merak edilmeye başladı. Özellikle çeşitli sağlık testleri için kan vermek zorunda olan vatandaşlar, 'Kan vermek orucu bozar mı?' sorusunun yanıtını araştırıyor. Kan vermenin orucu bozup bozmadığını merak eden vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konu hakkında sorulan sorulara ne cevap verdiğini sorguluyor. Peki, kan vermek orucu bozar mı? Oruçluyken kan verilir mi?

ORUÇLUYKEN KAN VERMEK ORUCU BOZAR MI?

Oruç tutup da kan vermek zorunda kalan insanların en çok merak ettiği konulardan biri de hiç kuşkusuz kan vermenin orucu bozup bozmayacağı. Bu konu hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklaması şöyle; Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52). Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar. Kan vermenin orucu bozup bozmaması ile ilgili olarak birbirine zıt iki rivayet vardır. Bunlardan birine göre Hz. Peygamber (s.a.s.), “Hacamat yapanın ve yaptıranın (vücuttan tedavi maksadıyla kan alanın ve aynı amaçla vücudundan kan aldıranın) orucu bozulur.” (Ebû Dâvûd, Savm, 28) buyurmuştur. Öte yandan Resûlullah’ın (s.a.s.) oruçlu iken hacamat yaptırdığı rivayet edilmiştir (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Savm, 29).

Bu iki hadisi birlikte değerlendiren bilginlerin çoğu, birinci hadisi “Hacamat yapan kişinin, kanı özel alet ile emerken ağzına kaçırabileceği, hacamat yaptıran ise kan verdiği için zayıf düşerek hasta olabileceği için oruçları bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.” şeklinde yorumlamış ve ikinci hadisi esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağı sonucuna varmışlardır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle