Gündem Haberleri

  Kan vermek orucu bozar mı? İşte, Diyanet'in cevabı

  Hürriyet Haber
  31.05.2017 - 10:09 | Son Güncelleme:

  Kan vermek orucu bozar mı? Sorusu oruç ibadetini hakkıyla yerine getirmek isteyen vatandaşların gündeminde kalmaya devam ediyor. Ramazan'da oruç tutan vatandaşlar her yıl olduğu gibi orucu bozan durumların ne olduğunu sorgulamaya başladı. Oluşabilecek yanlış yargıların önüne geçmek isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı, kan vermek, iğne olmak gibi durumların orucu bozup bozmadığına yönelik soruları resmi sayfası üzerinden açıkladı. Peki, Kan vermek orucu bozar mı? İşte, Diyanet'in cevabı!

  Kan vermek veya kan aldırmak orucu bozar mı? sorusuna yanıt arayan vatandaşlar için en doğru ve net açıklama Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan geldi. Orucu bozan durumlara ilişkin yanlış yargıların önüne geçmek isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı, sağlıkla bağlantılı olan konulara da açıklık getirdi. Peki, kan aldırmak veya kan vermek orucu bozan durumlar içerisinde yer alıyor mu?

  Oruç ibadetini hakkıyla yerine getirmek isteyen vatandaşlar, orucu bozan durumlarla ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Bu sorulardan en yaygın olanı ise ‘Kan vermek veya kan aldırmak orucu bozar mı?’ sorusu. Sağlık problemleri nedeniyle kan aldırmak zorunda kalan Müslümanlar, bu işlemin oruçlarını etkileyip etkilemeyeceklerini merak ediyor.  

  Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz. Oruç ibadetinin temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmaktır. Bu sebeple vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar.

  Kan vermenin orucu bozup bozmayacağı konusunda, Hz. Peygamber’den rivayet edilen “Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur” (Ebû Dâvûd, “Sıyam”, 28) hadisinden hareketle bazı İslâm bilginleri kan vermekle orucun bozulacağını söylemişlerdir. Din bilginlerinin çoğunluğu ise, Hz. Peygamber’in oruçlu iken hacamat olduğuna dair rivayeti (Buhârî, “Savm”, 32; Ebû Dâvûd, “Sıyam”, 29) esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağını söylemişlerdir. Bu iki hadis ve diğer rivayetler birlikte değerlendirildiğinde, “Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur” hadisinin “hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulma tehlikesiyle karşı karşıyadır.” eklinde anlaşılmalıdır. Zira hacamat yapan kişi emerek kanı aldığı için boğazına kan kaçma ihtimali, hacamat yaptıranın ise zayıf düşeceğinden yeme içme zorunda kalma ihtimali bulunmaktadır. Nitekim Enes b. Malik de, hacamat yaptırmanın oruçluyu zayıf düşüreceğinden dolay hoş karşılanmadığını söylemiştir. (Buhârî, “Savm”, 32) Bu itibarla, oruçlu iken kan vermek orucu bozmaz

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı