Gündem Haberleri

  Kan davası raporlaştırılacak

  A.A
  03.05.2008 - 11:00 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa Belediyesi Yerel Gündem 21 Kent Konseyi üyeleri, bölgenin önemli sosyal sorunlarından kan davasının nedenleri, toplumsal yaşama etkisi, sonuçları ve çözüm önerileri konusunda hazırlayacakları raporu TBMM'ye gönderecek.

  Kent Konseyi Başkanı Abdurrahman Yetkin, kan davasının, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yıllardan bu yana devam eden ve “kanayan bir yarası” olduğunu belirtti.


  Sorunun çok çeşitli nedenlerinin bulunduğunu, tek bir etkene bağlamanın mümkün olmadığını anlatan Yetkin, kan davasının devam etmesindeki temel noktanın toplumsal baskı ve erkek çocukların “öç alma duygusuyla büyütülmesi” olduğunu söyledi.

  Şanlıurfa'da da sorunun bütün boyutlarıyla yaşandığını, insanların bir anlık öfkeyle öldürülebildiğini dile getiren Yetkin, yaşananlardan en fazla zarar görenlerin de kadın ve çocukların olduğunu ifade etti.

  Yakın bir süre önce kent merkezine bağlı bir köyde 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve kan davasına dönüşmesi ihtimali bulunan olayın bir vahşet olduğunu ifade eden Yetkin, söz konusu kavganın ardından Konsey olarak kan davası sorununun nedenleri, toplumsal yaşama etkisi, sonuçları ve çözüm önerilerinin yer aldığı bir rapor hazırlamaya karar verdiklerini bildirdi.

  DERNEK VE KURUMLARIN GÖRÜŞÜ ALINACAK

  Bu kapsamda kentteki kadın dernekleri, İl Emniyet Müdürlüğü, Müftülük, ve köy muhtarları, çeşitli kurum ve kuruluşlarla görüşeceklerini dile getiren Yetkin, topladıkları bilgileri rapor haline getirerek TBMM'ye göndereceklerini belirtti.


  5 kardeşin ölümüyle sonuçlan olayın ardından ölenlerin ağabeyinin TBMM'ye gönderdiği dilekçeyle “GAP Bölgesinde Kan Davası Cinayetleri ve Sebeplerini Araştırma Komisyonu” kurulması talebini desteklediğini ifade eden Yetkin, “bu tür olaylar bölgenin imajının zedelenmesine neden oluyor. Bölgeyi hiç bilmeyen vatandaşlar, buraları farklı yerler gibi algılıyor. Artık haksız yere kanın akmasını istemiyoruz. Sorunun eğitimle çözüleceğine inanıyoruz. Özellikle Müftülükçe hutbelerde kan davasının yanlışlığı konusunda konuşmalar sık sık yapılmalı. Yerel yönetimler de bölgenin ileri gelenleriyle toplantılar düzenleyerek, vatandaşları bilinçlendirebilir. Sorunun çözümü için toplumun her kesimine büyük görevler düşüyor” diye konuştu.

  Yetkin, çalışmanın kısa bir süre içerisinde bitirileceğini, çözüm noktasında Konsey olarak ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı