Gündem Haberleri

  Kan davası gölgesinde buruk bayram

  A.A
  27.11.2009 - 14:26 | Son Güncelleme:

  Van'ın Muradiye ilçesinde aralarında kan davası bulunan aileyle barış sağlanamadığı için 2 bayramdır evlerinden çıkamayan yaklaşık 150 mensubu bulunan Avcı ailesi, Kurban Bayramı'nı buruk ve endişe içinde geçiriyor.

  Kırgamış Yaylası'nda 16 Temmuzda çıkan kavgada Hasar ailesinden 1 kişinin ölmesi, Avcı ailesinden de 2 kişinin yaralanmasıyla “kan davası” başlayan aileler arasında barış sağlanamadı.

  Bu nedenle endişe içinde olan ve iki bayramdır evlerinden çıkamayan Avcı ailesi, Kurban Bayramı'nı buruk geçiriyor.
  Çocuklar ise sadece kendi akrabalarının evlerine giderek, bayramlarını kutlayabiliyor. Çocuklardan 12 yaşındaki Halime Avcı, bayramın “kan davasının gölgesinde” geçtiğini, mahalleden dışarı çıkamadıklarını söyledi.

  Geçen yıllarda bayramlarda arkadaşlarını ziyaret ettiklerini, onların da kendilerine geldiğini ifade eden Avcı, şöyle konuştu:
  “Bizim için kara bayram olarak geçiyor. Bu olay nedeniyle 2 bayramdır evimizden çıkamıyoruz. Bazı yakın arkadaşlarımız bize geliyor ama biz korkudan gidemiyoruz. Bu barış sağlanmadığı sürece ne dışarı çıkabiliriz ne arkadaşlarımızı görebiliriz ne de okula gidebiliriz. Bu bayramı da arkadaşlarımdan uzak geçiriyorum. Bir kişi karşıdan bir kişiyi öldürdü, acısını da biz çocuklar çekiyoruz. Bizim günahımız nedir? Özgürlük hakkımızı elimizden aldılar.”

  Öte yandan, maddi durumları iyi olmadığından kurban kesemeyen Avcı ailesine, Kimse Yok mu Derneği kurban eti dağıttı. Çocuklara ise şeker ve bayram harçlığı verildi.

  Ailenin durumuna çok üzüldüklerini belirten ekip, bir süre çocuklarla ilgilenip aile üyeleriyle sohbet etti.

  Bu arada, olayda yaralanan ve 130 gün sonra evine getirilen Hediye Avcı'ya sağlık ekiplerince evinde pansuman yapıldı.

  Muradiye'nin Kırgamış Yaylası'nda 16 Temmuzda Avcı ve Hasar aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle kavga çıkmış, kavgada Ecevit Hasar ölmüş, Kemal Hasar ile Hediye Avcı yaralanmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı