Gündem Haberleri

  Kamuya ait okulların MEB'ye devrine onay

  Hürriyet Haber
  02.02.2006 - 19:13 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, 5450 sayılı “Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Bağlı Okulların Milli Eğitim Bakanlığına Devredilmesi ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

  Kanun, kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı okullar, eğitim merkezleri ve kurslar ile bu okulların bünyesindeki döner sermaye işletmelerinin Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmesini öngörüyor.

  Kanun, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı okulları kapsam dışı tutuyor.

  Okulların bünyesindeki eğitim merkezi ve kurslar, personel, döner sermaye, motorlu taşıtlar, taşınır ve taşınmaz mallar ile bunlara ait bütçe ödeneklerinin de Milli Eğitim Bakanlığı'na bedelsiz devredilmesini düzenleyen kanun uyarınca, Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi, Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi ile sağlık, tarım ve adalet meslek liseleri de bakanlığa geçiyor.

  Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca eleman yetiştirmek için açılmış eğitim merkezleri ve rehberlik kursları hariç, diğer kurslar bakanlığa devrediliyor.

  Okulların, eğitim merkezlerinin ve kurslarının sürekli işçi kadrolarında çalışanlar, kadrolarıyla Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilecek. Geçmek istemeyen işçilerin kanuni hakları kurumlarınca ödenerek, ilişikleri kesilecek.
  Okulların döner sermayelerinin toplamı, 100 milyon YTL'ye çıkarılacak. Bu miktar, Bakanlar Kurulu'nca 10 katına kadar artırılabilecek. Sermaye artırımları, döner sermaye işletmelerinin yıl bilançosunda görülen karlarının üçte birinin doğrudan sermayeye eklenmesiyle karşılanacak. Döner sermaye işletme faaliyetlerinden elde edilecek karın en çok üçte biri, bu karın gerçekleşmesini sağlayan personele katkıları oranında “üretimi teşvik primi” olarak dağıtılacak. Ancak personele verilecek primin yıllık tutarı, asgari ücretin yıllık tutarından fazla olamayacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı