Gündem Haberleri

  Kamusal hizmet yarışı yapmışlar

  Aslı SÖZBİLİR / İSTANBUL
  04.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, Hrant Dink’in katil zanlısı O.S ile Samsun Terörle Mücadele Şubesi’nin çay ocağında poz verdikleri için haklarında suç duyurusunda bulunulan 21 jandarma ve polisin 19’u hakkında, Samsun Cumhuriyet Savcılığı’nın kovuşturmaya gerek görmediğini söyledi.

  Dün Taksim’deki TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nda basın toplantısı yapan Avukat Fethiye Çetin, Samsun Cumhuriyet Savcılığı’nın ellerine yeni ulaştığını söylediği kararıyla ilgili açıklama yaptı. Avukat Çetin, Samsun Cumhuriyet Savcılığı’nın 8 Haziran 2007 tarihli kararının gerekçesinde şunların yer aldığını söyledi: "Bütün bu soruşturma kapsamında bu şüpheliler hakkında suçu ve suçluyu kayırdıklarına dair herhangi bir delil bulunamamıştır. Aksine bu görevliler zanlının işlediği suçu itiraf etmesi konusunda özel gayret sarfetmiştir. Katil zanlısına ait Türk bayrağının elinde olmasının, bunu aşırı derecede önemsemesi ve elinden alınması durumunda işlediği suça ilişkin hiçbir beyanda bulunmayacağını belirtmesinden kaynaklandığı, insani yaklaşım ile işlediği suçu anlatmasından elde edilecek kamusal menfaat gözönünde bulundurulmasından dolayı bayrağın elinden alınmadığı, o nedenle de burada bir suç unsuruna rastlanmadığı, aksine kamusal hizmeti yürütmek için yarış halinde oldukları, bu nedenle belirtilen 2 kişi dışında kalan 19 kişi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş." /images/100/0x0/55eaf267f018fbb8f8a0f275

  AVUKAT İLGİNÇ

  Duruşma sırasındaki tavırlarıyla gerginlik yaratan Yasin Hayal’in avukatı Fuat Turgut hakkında müdahil avukatlarla toplanıp bir girişimde bulunmayı düşündüklerini anlatan Avukat Fethiye Çetin, "Baro’ya şikáyet ya da suç duyurusunda bulunmak gibi seçeneklerin hepsini değerlendireceğiz. Yasin Hayal’in avukatı özellikle duruşma salonu dışında bazı açıklamalar yapmış. Bu meslektaşımız özel harekatı ve onun kurucularını ve şu anda gözaltında bulunan Muzaffer Tekin’i öven birtakım beyanlarda bulunmuş. Bu arkadaşımız bu beyanlarını koridorda, içeride, şurada, burada sürekli devam ettirdi. Böyle birinin Yasin Hayal’in vekili olarak seçilmesi bana doğrusu biraz ilginç geldi. Bu ilişki anlamında düşündürücü. Bunun üzerine gitmeyi düşünüyorum" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı