Gündem Haberleri

  Kamuoyu Wulff'un istifasını istiyor

  Hürriyet Planet
  03.01.2012 - 13:35 | Son Güncelleme:

  Son günlerde adının karıştığı kredi skandalıyla kamuoyunun gözündeki saygınlığını büyük oranda yitiren Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un istifası yönünde sesler yükselmeye başladı.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yakın siyasi müttefiklerinden biri olan Wulff’un adı ilk olarak bir konut kredisi skandalına karışmış, daha sonra Cumhurbaşkanı’nın Bild gazetesini haberin yayımlanmaması için tehdit ettiği ortaya atılmıştı.

   

  Alman basınının önde gelen gazetelerinin bugünkü yorum köşelerinde, bu durumun, ülkedeki basın özgürlüğüne bir saldırı olduğunu belirterek Wulff’un istifa etmesi gerektiğini öne sürdü.

   

  "CUMHURBAŞKANI OLMAMALI"

  Financial Times Deutschland, “Bu olay tek başına olsa ıvır zıvır bir mesele olarak değerlendirilebilirdi. Ama son dönemde Christian Wulff’la ilgili o kadar çok ıvır zıvır ortaya çıktı ki durum endişe verici ve katlanılmaz bir hal almaya başladı” yorumunu yaptı.

   

  Gazetede, “Wulff’ın güvenilirliği bir dizi hatayla zedelendi. Bu kadar yükü taşıyan bir kişi cumhurbaşkanı olmamalı” dedi.

   

  Suddeutsche Zeitung’un başyazısında ise “Basın özgürlüğünün böylesine kötüye kullanılması, Cumhurbaşkanlığı şapkasının Wulff için çok büyük olduğu anlamına geliyor” dedi.

   

  Wulff’un sözcüsü dün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın basın özgürlüğüne çok önem verdiğini ve şeffaf olmak istediğini söyledi.

   

  SİYASETÇİLER DE ELEŞTİRİYOR

  Ancak Cumhurbaşkanı’na en yakın çalışma arkadaşlarından bile darbeler gelmeye başladı. Wulff’un Aşağı Saksonya eyaleti parti başkanı olduğu dönemde yardımcısı olan Karl-Heinz Klare, Wulff’la arasına mesafe koyan açıklamalar yaptı.

   

  Klare, Hannover Allgemeine Zeitung’a verdiği röportajda, “Partiden birçok arkadaşımız beni arayarak hayal kırıklıklarını dile getirdi” dedi.

   

  Muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti’nin meclis başkan vekili Hubertus Heil ise olay dolayısıyla Wulff’a duyduğu “şahsi güven”in sarsıldığını söyledi.

   

  Focus dergisinin internet sitesinde ise “Son gelişmelerle Wulff’un iyi bir başkan olup olmadığı sorusu yanıtlanmış oldu: Değil ve hiçbir zaman da olmadı” yorumu yapıldı.

   

  BILD OLAYI İLK DEĞİLMİŞ
  Die Welt'in internet sitesinde ise Wulff'un bir başka haberin yayınına daha müdahale ettiği öne sürüldü. Cumhurbaşkanı'nın, bu yaz, yayımlanmasını istemediği bir haberi, gazetenin yönetimini telefonla arayarak engellemeyi çalıştığı ifade edildi.


  Gazeteye göre, Wulff', haberi yazan gazetecileri Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet etti ancak söz konusu haber yine de yayımlandı.


  Bunun hangi haber olduğu belirtilmedi. Welt am Sonntag gazetesinde Haziran sonunda Wulff'un üvey kız kardeşi hakkında bir haber çıktığı ifade edilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı