Gündem Haberleri

  Kamunun kullandığı sistem

  Çetin AYDIN-Murat Çetin/İSTANBUL
  12.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüzde 13 eskitme, yüzde 20 görüntü karartması var3. kişi Can Baytok görüntüye sonradan yapıştırıldıAynı video çekimi içerisinde 2 ayrı kadın figürü var

  CHP Adana Milletvekili ve bilişim uzmanı Tacidar Seyhan, Deniz Baykal’ı istifaya sürükleyen görüntüler üzerinde yaptığı çalışmanın sonuçlarını dün toplanan Meclis Grubu’nda milletvekillerine aktardı. Kayıt için kullanılan sistemin Emniyet ve MİT’in kullandığı sistem olduğunu savunan Seyhan, “Görüntüler birleştirilmiş; yüzde 13 eskitme, yüzde 20 görüntü karartması var” dedi. Seyhan, Baykal’a ait olduğu ileri sürülen görüntülerde iki ayrı kadın figürünün kullanıldığını söyledi. Seyhan, CHP’nin basına kapalı grup toplantısında yaptığı sunuşun detaylarına ilişkin şunları söyledi:

  100 metreden

  Yaklaşık 100 metre uzaklıktan uzaktan kumanda sistemiyle çalışan bir kamera ile kayıt yapılmış. Odada yalnızca kamera sisteminin vizörü var. Görüntü kaydının yapıldığı hard disk ise tahminen dışardaki bir aracın içinde. Odada birini gördükçe kayda girmişler.

  Boyutlar farklı

  Görüntülerin başında görülen üçüncü kişinin (Can Baytok) diğer kişilerle arasında yüzde 15 oranında bir boyut farkı var. Bu fark o kişiye ait görüntünün oraya yapıştırıldığını gösteriyor. Odadaki görüntülerde ise geçiş farkları bulunuyor. Aynı zaman dilimine ait görüntülerin, örneğin yatağın yanındaki komodinin boyutlarının değişmemesi lazım. Ancak komodini incelediğimizde boyut farkı görüyoruz.

  45 yapıştırma

  Halı boyutlarında, hatta halılar arasında bile farklılıklar var. ‘Video caption’ sistemiyle yani ‘kes yapıştır’ yöntemiyle farklı zamanlarda çekilmiş görüntüler üst üste bindirilerek hazırlanmış. Ben 45 yapıştırma tespit ettim. Daha çok kamunun kullandığı bir kayıt sistemi. Örneğin Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin odasındaki televizyonuna kurulan sistemle aynı. Hiçbir kurumu itham etmek istemiyorum ancak kamu kurumlarının, MİT’in ve Emniyet’in kullandığı sistemlerle aynı olduğunu düşünüyorum.”

  1 kişi 2 görüntü

  Tacidar Seyhan, “Aynı video çekimi içerisinde kullanılan bayan figürünün iki ayrı figür olduğu görünüyor” açıklamasını da yaptı. Bunun ne anlama geldiği sorulduğunda ise “Aynı video çekimi içerisinde kullanılan bayan figürü (Nesrin Baytok) iki ayrı figür, yani aynı kişinin iki ayrı görüntüsü” açıklamasını getirdi.

  Bağımsız inceleme

  Seyhan, görüntülerin bu konularda bilirkişilik yapan bağımsız bir kurum tarafından da incelendiğini vurgulayarak, “Oradan gelecek raporun ardından basına tespitlerimizle ilgili açıklama yapacağız” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı