Gündem Haberleri

  Kamu-Sen'den Jyllands Posten gazetesine suç duyurusu

  A.A
  17.02.2006 - 12:49 | Son Güncelleme:

  Türkiye Kamu-Sen, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri yayınlayan Danimarka'nın Jyllands Posten gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve konfederasyona bağlı sendikaların bazı üyeleri, sabah saatlerinde Ankara Adliye Sarayı'na geldiler.

  Suç duyurusu dilekçesini avukatıyla birlikte Basın Savcılığı'na verdikten sonra açıklama yapan Akyıldız, “Kendini bilmez Avrupalı basın mensuplarının, basın özgürlüğünün arkasına sığınarak yayın yapmasını kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

  Karikatürler karşısında İslam alemindeki tüm tepkileri normal karşıladıklarını ifade eden Akyıldız, Türk kamuoyunu sağduyulu olmaya çağırdı ve haklarını evrensel hukuk kuralları çerçevesinde hak arayacaklarını söyledi.

  Basın özgürlüğünün, hakaret ve saldırganlık olmadığını belirten Akyıldız, “İnanıyoruz ki yapılacak araştırma sonucunda evrensel hukukun üstünlüğü kabul edilecek ve suç işleyenler cezalandırılacaktır” diye konuştu.

  Akyıldız'ın açıklamasından sonra sendika üyeleri, “Kahrolsun emperyalist Avrupa”, “İslam düşmanı saygısız Avrupa”, “İki yüzlü Avrupa insanlık neyine” sloganları attılar. 

  1  MİLYON EURO TAZMİNAT TALEP EDİLİYOR

  Suç duyurusu dilekçesinde, Jyllands Posten gazetesinde yayınlanan karikatürlerle İslam dinine ve Hz. Muhammed'e hakaret edilerek manevi üzüntüye neden olunduğu, farklı dinlere mensup olanların birbirine düşman edildiği ve dünyadaki kamu düzeninin bozulduğu belirtildi.

  Türk Ceza Kanunu'nun 12. maddesine göre bir yabancının, yabancı ülkede bir Türk vatandaşı ya da Türk kanunlarına göre kurulmuş özel hukuk tüzel kişisinin zararına suç işlemesi halinde cezalandırılmasının öngörüldüğü hatırlatılarak, “eylemin Türk milletine karşı işlenmiş bir suç olarak kabul edilmesi gerektiği” ifade edildi.

  Dilekçede, gazete sahibi ve sorumlu yazıişleri müdürü hakkında ”hakaret” suçundan kamu davası açılması ve 1 milyon Euro manevi tazminat talep edildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı