Gündem Haberleri

  Kamu kaynakları resmen heba ediliyor

  ANKA
  01.08.2009 - 11:02 | Son Güncelleme:

  Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, Milli Eğitim Bakanlığının okullarda ücretsiz dağıtmak üzere bu yıl 78 milyon 805 bin kitap bastıracağını belirterek, "Basılacak bu kitapların toplam bedeli 155 milyon 692 bin TL'dir. Miktarın büyük olması, ihalenin baştan sona kadar açık ve şeffaf bir şekilde yapılmasını gerektirmektedir" dedi.

  Milli Eğitim Bakanlığının 14 yayınevi olmasına rağmen kitap basımını özel yayınevlerine vermesinin kafalarda soru işaretleri uyandırdığını ifade eden Bozgeyik, şunları kaydetti:

  "Halktan toplanan vergilerin özel yayınevlerine aktarılması kabul edilemez bir durumdur. Ücretsiz kitap dağıtımı 2003 yılında uygulamaya girmiş, bugüne kadar 739 milyon adet kitap dağıtımı yapılmıştır. Tüm kitaplar özel yayınevlerine bastırılmış, bu yolla kamu kaynakları resmen heba edilmiştir.

  Geçmişte ders kitapları ihalelerinin AKP'ye yakın yayınevlerine verilmesi için özel bir çaba harcandığı bilinmektedir. Ücretsiz ders kitabı ihalesindeki miktarın her geçen yıl artıyor olması bu konuda kamuoyunun hassasiyetini artırmaktadır. Biz Milli Eğitim Baknalığının kitapları kendi yayınevlerinde bastırmasını ve dağıtımını da yine kendisinin yapmasını istiyoruz. "
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı