Gündem Haberleri

  Kampanyalar firmaları güldürdü

  Hürriyet Haber
  04.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yıl sonu satışlarını canlandırmak amacıyla başlatılan cep telefonu hediyeli kampanyalar sayesinde beyaz eşya üreticisi ve ithalatçısı firmalar, kriz döneminde satış patlaması yaptı. 100 binlerce cep telofonunun hediye edildiği bu kampanyalar, beyaz eşya firmalarının yüzünü güldürürken, tüketicilerin sorunları da bitmek bilmiyor. Tüketiciler, vaadedilen telefonları ya teslim alamamaktan ya da hatlarını görüşmeye açtıramamaktan yakınıyor.

  Firmaların yetkilileri, sorunların büyük bölümünün müşterilerinin cep telefonları için gerekli olan belgeleri eksik göndermelerinden kaynaklandığını ileri sürüyorlar. Yetkililer, ‘‘ Eylül ayından itibaren peş peşe başlatılan kampanyalarda buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası, televizyon ve fırın alan tüketicilere, cep telefonları ya hediye ediliyor ya da 20-30 milyon lira fark alınarak veriliyor. Bu kampanyaların kapsamında beyaz eşya satın alan tüketiciler, Turkcell ya da Telsim abone sözleşmesi ve diğer evrakları doldurarak bayiye teslim etmeleri gerekiyor. Bunun karşılığında da genellikle kendilerine bir sertifika veriliyor. İşlemler de dosyanın tüm belgeleriyle birlikte tesliminden sonra başlatılıyor. Bu da, 4 ile 6 haftalık bir süreçte gerçekleşiyor. Ancak bir çok müşteri belgelerini ya eksik ya da yanlış teslim ediyor. Bu da, hatların açılmasında gecikmelere yol açıyor. Bu gibi durumlarda bayiler aracılığıyla tüketicilere ulaşılarak eksik bilgiler düzeltiliyor. Ancak vakit alıyor ’’ dediler.

  Bazı kampanyalarda ise hat açtırmak için aracı kuruluşlarla çalışılması da sorun yaratabiliyor. Genellikle belli bir bedel karşılığında hattın açılmasına aracılık eden bu kuruluşlar, kampanya kapsamındaki telefonları ücretsiz açmaktan kaçınıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı