Gündem Haberleri

  Kalplerinizi bütün Türkiye kökenlilere açın

  Hürriyet Haber
  21.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dünyanın neresinde olursa olsun Türk vatandaşlarının başının dik olduğunu belirterek, “Çünkü arkalarında güçlü bir Türkiye var” dedi.

  Kanada Dışişleri Bakanı John Baird’in resmi davetlisi olarak Kanada’ya giden Davutoğlu, Toronto Başkonsolosluğu’nun resmi açılışını yaptı ve Türk toplum  üyeleriyle sohbet etti. Türkiye’den Dışişleri Bakanı seviyesindeki en son ziyaretin 1998 yılında eski Dışişleri Bakanı merhum İsmail Cem tarafından yapıldığını hatırlatan Bakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “İnşallah bu gelişlerimizde bir daha benzer gerekçelerin olmaması için çaba sarf ediyoruz. Kanada Dışişleri Bakanı ile çok iyi bir dostluğumuz var. O da elinden geleni yapıyor. Bu gezinin olması için ortaya koyduğumuz prensipler vardı. İnşallah daha iyi olacak. Biz buradaki vatandaşlarımızda ayrım da  yapmıyoruz. Türkiye’den gelen herkes bizim vatandaşımızdır, kardeşimizdir. Diyaspora diye bir ayrım da gözetmiyoruz. Siz de kalplerinizi bütün Türkiye kökenlilere açın, herkesi kucaklayın. Biz dışlansak bile siz kimseyi dışlamayın. Anadolu’dan gelen herkes bizim diyasporamızdır. Bizim düşman diyasporamız yok.”
  Davutoğlu, daha sonra 1982 yılında öldürülen diplomat Atilla Altıkat onuruna yapılan ve Türkiye’nin yurtdışındaki ilk anıtı olan heykeli açmak üzere Ottawa’ya geçti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı