GeriGündem Kalpler ‘caz’la dolacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalpler ‘caz’la dolacak

18. İstanbul Caz Festivali, bu akşam gerçekleştirilecek açılış töreniyle başlıyor. ‘Caz Kalpli İstanbul’ temasıyla yola çıkan festivalde 300’ü aşkın sanatçı seyircinin kalbini 20 gün boyunca cazla dolduracak.

İSTANBUL Kültür Sanat Vakfı tarafından Garanti Bankası’nın desteğiyle bu yıl 18’incisi düzenlenen İstanbul Caz Festivali bugün başlıyor. Paul Simon, Marcus Miller, Herbie Hancock, Randy Crawford, Joe Sample, Jamie Cullum, Patrick Wolf, Joss Stone ve Giovanni Hidalgo gibi 300’ü aşkın yerli yabancı müzisyenin katılacağı ve 40’ı aşkın konserin düzenleneceği festivalin bu geceki açılışında caz standartlarını yorumlamasıyla tanınan, Amerika’da ‘Yeni Frank Sinatra’ olarak gösterilen Simavi sahneye çıkacak. Gecenin ikinci bölümündeyse Emin Fındıkoğlu Dörtlüsü ve Hakan Behlil konserinin ardından Okay Temiz’e de ‘Festival Yaşam Boyu başarı Ödülü’ takdim edilecek. Festival açılışı ve ödül töreni bu akşam 20.30’da The Marmara Esma Sultan’da gerçekleşecek.

Ödülünü bu gece İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın elinden alacak olan Okay Temiz duygularını şöyle ifade etti: “Ödüller benim için bir şey ifade etmiyor. Şaşa, ödül ve alkıştan hiç hazetmeyen bir yapım var. Genelde yeraltından çalışıyorum. İşlerimi pek medyayla da paylaşmam. Yaptığım işleri bilen biliyor zaten. Ödülleri genelde kimden aldığınız mühimdir. İKSV’nin ödülünü de bu yüzden kabul ediyorum. Kuruma yıllarca, fikrini, emeğini ve enerjisini vermiş, geçen yıl kaybettiğimiz Şakir Eczacıbaşı’nın ödülü olarak görüyorum. Sanata bakışı bu denli derin olan bir kişinin ve kurumun ödülünü kabul etmezsem olmazdı. İKSV’nin beni değerli görmesi benim için de çok önemlidir. Karşı da olsam bu akşam sahneye çıkıp ödülümü alacağım.” Kendisine verilen en büyük ödülün bu topraklarda doğmuş olmak olduğunu söyleyen Temiz, 50 yılı aşkın bir sürede toplamda 67 CD yayınladı. Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi: www.iksv.org

Francis Bacon’ın tablosu 47 milyon lira

İRLANDALI çağdaş ressam Francis Bacon’ın bir ‘Bir Portre İçin Etüt’ adlı yağlı boya tablosu Londra’da düzenlenen açık artırmada 28,8 milyon dolara (47 milyon lira) satıldı. Christie’s Müzayede Evi’nde yapılan açık artırmada satılan 1953 tarihli tablo savaş sonrası satılan ikinci değerli eser oldu. Daha önce de bu kategoride Bacon’a ait ‘Triptych’ adlı eser Şubat 2008’de 26.3 milyon dolara (42 milyon lira) satılmıştı. Bacon, dünya sanatında figüratif ekspresyonizm akımının en önemli isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Shakespeare esrarkeş miydi

ESERLERİNİ kendisinin yazmadığı, hatta bilinen tablosunun bile sahte olduğu gibi hakkında birçok iddia ortaya atılan İngiliz şair ve tiyatro oyunu yazarı William Shakespeare’in (1564-1616) şimdi de esrarkeş olup olmadığı araştırılacak. Güney Afrikalı bir antropolog Shakespeare’in eserlerini esrar çekip yazıp yazmadığını belirlemek amacıyla mezarını açmak için istedi. İngiltere Kilisesi’nden izin çıkarsa Shakespeare’nin saçı, el ve ayak tırnakları incelenecek ve tam ölüm nedeni de belirlenecek. Araştırmayı yapmak isteyen Güney Afrikalı akademisyen Francis Thackery, 2001’de Shakespeare’in bahçesindeki pipo kalıntılarında esrar bulmuştu. Shakespeare’in yaşadığı dönemde İngiltere’de tekstil yapımında kullanmak için haşhaş yetiştirildiği biliniyor. Ancak Shakespeare’in mezar taşına kazınan yazı Thackery’nin izin almasını zorlaştıracak: “Bu mezarı koruyanı Tanrı korusun, kemiklerimi yerinden oynatanı lanetlesin”.

Kardeş Türküler Kuruçeşme Arena’da

KARDEŞ Türküler grubu yeni albümü Çocuk (H)aklı ile yarın akşam Turkcell Kuruçeşme Arena’da seyirci karşısında olacak. Müzik direktörlüğünü Arto Tunçboyacıyan’ın yaptığı albümde Kardeş Türküler’in önceki çalışmalarından farklı olarak beste ağırlıklı şarkılara yer veriliyor. Albüm şarkılarının yanı sıra sevilen şarkılarını da sunacak Kardeş Türküler sahneyi Arto Tunçboyacıyan ile paylaşacak. Saat 21.00’de başlayacak konserin biletleri biletix.com’dan edinilebilir.

‘Madımak anısına’ Ölüdeniz’e uçacaklar

MUĞLA’nın Fethiye İlçesi Ölüdeniz Beldesi’nde bu yıl 8’incisi düzenlenen Ölüdeniz Kültür ve Sanat Festivali’nde, Sivas’ta 2 Temmuz 1993’teki Madımak Oteli yangınında hayatını kaybedenlerin anısını yaşatmak için 35 şair ve yazar, 1970 metre yüksekliğindeki Babadağ’dan yamaç paraşütüyle tandem uçuş yapacak. Türkiye Ebedi Yatçılar Derneği Başkanı Gökhan Cengizhan’ın yanı sıra yazarlar Abbas Güçlü, Zafer Doruk, Hülya Emekçi, Mustafa Emre, Hülya Türk, Fatma Karahisaroğlu, Coşkun Karabulut, Abidin Güneyli ve konuk şairlerden oluşan 35 kişi, Babadağ’dan Ölüdeniz’e uçarak inecek. Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, “Uçuş yapacak şair ve yazarlarımız, Sivas’ta hayatını kaybeden şair ve yazarlarımızın resimlerinin bulunduğu tişörtleri giyecek. Bu etkinlik ile onları unutmadığımızı göstereceğiz” dedi. A.A.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle